/ märts 3, 2021/ Pehmed & karvased/ 0 kommentaari

On möödunud niikaua aega viimase tõsise postituse vorpimisest. Kohati tundub, et on möödas mitu sajandit :imsorry: :blush: . Nüüd aga on aeg tulla tagasi reaalsesse viirtuaalsesse blogimaailma ning kirjutada teemadel, millest mina enda mõtete kohaselt leian olevat mõistlik tegu.
Niisiis sirvides elu24.ee saiti leidsin sealt mõned aastad tagasi kellegi poolt valmis kribatud artikli, mille mõnede (mitte kõikide!) punktide kohta soovin avaldada enda tõekspidamisi, väärtuseid, arvamust, kuna ei nõustu artiklis välja tooduga või on mul välja toodud kohta oma seisukoht.

  • Ära kunagi jäta koera üksinda autosse

Kui ilm on väga soe, siis võib kinnisesse autosse jäetud koer saada kuumarabanduse. On olnud juhtumeid, kus autosse jäetud koer on lihtsalt autost ära varastatud. Kui sa ei taha koera endaga poodi või kohvikusse kaasa võtta ja jätaksid ta selleks ajaks autosse, siis ära võta teda üldse endaga ja lase koeral rahulikult kodus olla.

Tõepoolest ei tohiks kunagi koera (ja muideks – ka last ega kassi mitte!) jätta üksinda autosse, eriti kui väljas on tõeliselt karmid soojakraadid, näiteks 30C või 40C või koguni rohkem, kuna on väga suur tõenäosus, et meie lemmik ei ela seda üle. Ennetagem seda, mida hiljem tõsiselt kahetseda võime!

  • Ära anna koerale liiga palju süüa

Koeri saab maiustuste abil väga hästi treenida ja motiveerida, aga kui sellega üle pingutada, siis võib koera tervis ohtu sattuda. Ürita koera kehakaalul silma peal hoida ja maiustuste puhul eelista tervislikumaid valikuid.

Tõepoolest tuleb ja tuleks hoolega jälgida, mida lemmikule süüa-juua annad. Loom ei tea ega saa aru, mis on talle hea või halb, kasulik või kahjulik, küll aga teab ja peaks teadma looma omanik, mida tema neljajalgne sõber tohib või ei tohi tarbida, mis on kasulik, mis kahjulik.
Ka üle toitmine ja ületoitumine võib tekitada (ja ilmselt ka tekib) palju probleeme, kaasa arvatud tervisega seonduvaid tõsiseid hädasid, hullemal juhul isegi lemmiku lahkumist elavate seast. Keegi meist ju ei soovi lemmikuga hüvasti jätta.
Seega olgem toidu andmisel arvestatavad looma soovidega, aga jäägem mõistlikuks ja anname endale aru, mis on või pole vajalik, mis on kasulik, mis mitte.

  • Ära lase koeral end juhtida

Kui lähed koeraga koos jalutama, ära lase koeral end juhtida. Kui koer kõnnib sinust eespool, siis võib juhtuda, et ta satub liikluses ohtlikku olukorda või seab end muul moel ohtu. Kui märkad, et koer kipub sinust ette tõttama, osta lühem rihm ja ürita talle õpetada, et ta liiguks sinu kõrval.

Lisaks tsiteeritud lõigus välja toodule ei tohi koer inimest juhtida, kuna see annab nendele signaali, et peremees pole inimene, vaid hoopis tema.
Mis puudutab lühema rihma ostmist, siis seda rahalist väljaminekut pole alati vaja. Kõige lihtsam on omada flexit, mida üldiselt müüakse kõikides loomasõpradele pühendatud poodides, aga ka mõnes suuremas kaubandusketis (Maxima, Rimi, jne.). Selle eelised tavarihma ees on esiteks see, et loomale (koerale) ei panda rihma kaela, nagu seda tehti aastakümneid tagasi, vaid rihm kinnitatakse ümber keha. Seega pole kaelaümbert koera kägistamist.
Teiseks rullub rihm automaatselt sisse ja välja, olenemata looma liikumissuunast.
Jah, sellel on ka omad miinused, aga iga loomaomanik peab ja üldjuhul oskab rullikrihma jälgida. Vajadusel vahetatakse välja. Kusjuures pesemine on lihtne – rihma osa, mis kinnitatakse ümber looma keha, olen aastas korra pesumasinast pesupulbrit või pesukapsleid kasutamata 60°C läbi pesnud.

  • Ära jäta koera steriliseerimata või kastreerimata

Koer tuleks lasta steriliseerida või kastreerida, et vältida ootamatuid üllatusi. Varjupaikades on juba nii palju koeri, kes ootavad uut kodu, ei tasu seda hulka veelgi suuremaks kasvatada.

On koeraga loomakliinikus käies räägitud, et loom tuleks poegade saamise vältimise eesmärgil steriliseerida.
Mina aga keeldusin, mida põhjendati sellega, et loom ei saa järglasi. Mina aga olen kastreerimise ja steriliseerimise vastane.
Iga koduloom, kass ja koer, on elusolendid, kes väärivad võimalust elada oma elu nii, nagu on loodus neile ette näinud. Mina olen kindlalt veendumusel, et ei ole minu võimuses otsustada loomal lasta munad maha võtta või munasarjad ja emakas eemaldada.
Loom peab saama elada oma elu kaotades seejuures looduse poolt kaasa antud võimeid tunda erinevaid paaritumisega seonduvaid emotsioone, ihasid, kihkusid.
Olen veendunud, et iga loomaomanik läheb steriliseerimise või kastreerimise teed eelkõige mugavuse pärast: keegi ei viitsi loomaga tegeleda.
Aga just tegeledes saab ära hoida koerte paaritumise. Õues jalutamiseks kasutada ainult jalutusrihma. Ei luba koeral olla vabaduses koduhoovis, mis mis ei ole ümbritsetud aiaga. Ei lase teiste koerte ligi. Tuleb olla ise valvas ja valmis võtma kasutusele abinõud, mis ennetaksid kõike, mis võib viia emase kutsu tiinesse seisu. Seega välistame koera paaritumise. Kuid nimetatud meditsiinilised protseduurid kindlasti vajalikud pole.

  • Ära kunagi löö koera

Kui sa lööd koera, siis see vähendab tema usaldust sinu suhtes ja suurendab võimalust, et koer võib tulevikus käituda halvasti

Osaliselt nõus, osaliselt mitte.
Ma ei pea vägivalda lahenduseks. Ka looma löömine pole alati õigustatud, kusjuures löömisel ja löömisel on vahe (üks löömine on see, kui peksad teise vaeseomaks; teine jällegi see, kus annad õrna laksu, mitte ei kolgi), siiski olen mina eriarvamusel tsiteeritud lõigust, et teinekord tuleb anda kutsule pepulaks, seejuures koerale tuleb selgitada, mida ta tegi valesti. Ja selgitustööd tehes mitte karjuda ega röökida, vaid kasutada (kõvemat) hääletooni. Vaikselt ninnu-nännutamine ei toimi, sest loom tajub ja saab aru, et sa ei mõtle tõsiselt. Hääletoon on see, mis on määrav. Sellega kehtestatakse end koera ees. Nad tajuvad häälest, kes on peremees.
Koeri (aga ka kasse) ei tasu alahinnata – nad saavad väga hästi aru, mida on nad teinud valesti ja mille eest saavad karistada.
Loom võib mind usaldada vähem ja tekib oht looma halvasti käitumisega tulevikus, aga kas see on ikka nii?
Mina olen meie Crennaga kogenud vastupidist.

Jagage postitust

Kommenteeri