Internetiavarustes ringi kolades komistasin Õhtulehe artiklile, kus antakse praktilist nõud, mida silmas pidada taibuka telefoni, kes istus kivil nagu Paksu Konn ja unistas, et on Elton John , ostmisel. Väljatoodud punktidega olen päri. Ma pole küll ekspert ega midagi, kuid sellest hoolimata lisaksin mõned olulised aspektid juurde ja täiendaksin juba välja toodut enda vaatevinklist. Mida mina telefoni ostmise ajal jälgiksin ja millele tähelepanu pööraksin.
Artikkel on loetav siin: mida nutitelefoni ostmisel silmas pidada?
- Kaamera
Nõustun, et tänapäeval, kus tehnikaareng on olnud väga kiire arenguga, on kaamera olemasolu nutitelefonil äärmiselt tähtis. Seda, kas telefoni ostul on tähtsad kaamera ulmeliselt kõrged spetsifikatsioonid, oleneb inimese vajadusest. Kui pildistatakse igapäevaselt ja palju, inimesel on suur huvi fotograafia vastu, siis tõepoolest tuleks kaaluda telefoni, millel oleks väga hea kvaliteet. Et kaamera püüaks kinni kõik värvid ja erinevad toonid, mida pildistatav objekt pakub, suudaks lisada teravust jne. Siis, minu seisukohast, tasuks kaaluda aparaati, mille tagumine kaamera oleks vähemalt 24 pikslit. Missuguse telefoni tootja kaamera kõige parem on, selleks tasub eelnevalt teha tööd. Alati ei pruugi näidud vastata sellele, nagu neid meile presenteeritakse. YouTubest review videosid vaadates, erinevaid arvustusi lugedes jms. toiminguid tehes leiab endale igaüks sobivaima.
- Disain
Nojah. Nii ja naa. Eks me kõik vaatame esimese asjana toote kujundust ja värvi, kumerusi ja suurust ning muid disainilikke omadusi. Olenevalt sellest, mis on inimese jaoks vajalik, ei pruugi disain olla alati kõige esmasem valik. Nagu maailmas kõikide asjadega, nii on ka telefonidega: kujundus võib olla ilus ja pilkupüüdev, mõni aspekt aga ei sobi kuidagi. Näiteks lahja kaamera või väike ressursimaht.
Kuid pole sugugi halb mõte esmalt endale selgeks teha, missuguse disainiga, sealhulgas värv(id), võiks tulevane nutisõber olla.
Näiteks minul on kindel, et ma ei soovi punast, roosat ega lillat. Kuid sobivad must, tumehall ja -sinine, kuldne ja harvemini ka valge.
Samuti tasuks telefoniostu valikus arvestada, kas antud margile on saada kaani, mis kaitseb telefoni, eriti ekraani, erinevate põrutuste ja kukkumiste eest.
- Vastupidavus
Samuti nõustun, et telefon peab olema vastupidav. Temale peab saama loota. Näiteks minul on, ütlen otse välja, sitad kogemused Samsungiga (pisikese kukkumise peale on ekraan puru), kuigi nendel on olnud hea sisemälu (tavaliselt 32 GB või 64 GB) ja RAM (ehk operatiivmälu; tavaliselt 3-4 GB), siiski ma enam ühtegi seda marki omale ei osta. Samas väga positiivsed kogemused on olnud LG telefonidega. Nad on mul maha kukkunud ja põrutada saanud, kuid ekraanid on terved. Nad on olnud kiired. Ja sise- ja operatiivmälud samuti head. Näitena võin tuua tuttava, kes paar aastat tagasi omas vanat LG telefoni. Mitmel korral kukkus see katuselt alla asfaldile ning ekraan jäi terveks, samas kui poolteist aastat tagasi ostetud Samsungil on üle ekraani mõra, mis tekkis õrnast põrutusest puitpõrandaga kokkupuutel. Seega on ülitähtis, et telefon suudaks täita temale antud funktsioone. Sealhulgas mitte ainult ekraani vastupidavust, vaid üldist pidavust: aku kestvus, korpuse tugevus, vee- ja põrutuskindlus jms. Ja plusspunkte annab alati juurde, kui tootja suudab lisada midagi, mis inimest otseselt ei kahjustaks. Näiteks ekraani põrnitsemisel vähendaks pinget silmadele.
- Aku
Nagu enne korraks tekstist läbi käis, siis üks väga tähtsaid omadusi on aku vastupidavus. Kui see on sama lahja kui Sidi mannetu jõud tiigriga võitlemisel, siis pole sellise pätsiga pikemalt midagi teha. Aku suurus numbrilises väärtuses oleneb kasutamisest – kui mängitakse palju ja/või kasutatakse mobiilset andmesidet, siis võiks olla aku suurus vähemalt 5000. Ainult helistamiseks piisaks isegi 3000-st. Siiski – mida suurem number, seda parem.
- Mälud
Mälud ehk sise-ja operatiivmälu on minu jaoks lisaks aku mahutavusele veel üks äärmiselt tähtis spetsifikaat, mida ma jälgin. Olen nutitelefonide saabumise ajastul täheldanud, et mulle jääb väheks sisemälust, mis on alla 32 GB. Seega on mul uue telefoniostu vajadusel juba pandud paika, et sisemälu ei tohi olla alla 32 GB ja RAM-mälu peaks olema vähemalt 3 GB. Ka tasuks jälgida protsessoreid. Alla 1,6 GHz ei tasuks üldse vaadatagi (kuid vähemalt 2.0 on veel parem). Alla seda on telefon aeglasem ja järelikult käsklustele reageerib aeglasemalt, ka rakenduste käitamine võib võtta sekundi-kaks kauem aega.
- Muud parameetrid
Lisaks eeltoodule tooksin enda seisukohast välja hinnaskaala, mis langeks kokku eelnevalt kirjeldatud parameetritega. Saada 100-150 euroga telefon, mille sisemälu on 32 GB või 64 GB ja toetab kaht SIM-kaarti ja lisaks veel mälukaarti ning protsessor on võimas (vähemalt 1,6Hz, kuid parem oleks vähemalt 2.0GHz), on päris hea tehing. Muidugi ei pruugi selle hinnaga saada tippmarki (LG, Sony, Huawei, jms.), kuid odavamad hiinakad ajavad asja samuti ära. Siia hulka kuuluvad Xiaomi ja Realme. Heade andmete ja hinnaskaala vahetõttu isegi Motorola.
Mul endal on Xiaomi ja olen sellega väga rahul. Palju rahulolevam, kui olin Samsungiga.
Samuti jälgin, et ekraan oleks Gorilla Glass, mis väidetavalt kaitseb väiksemate kahjustuste eest, kuid siiani pole ma selle kasulikkusest veel mõiku saanud.
Kindlasti oleks veel midagi, mida siia nimekirja lisada. Kahjuks ei koida praegu midagi . Aga kellel on soovitusi, jagage neid julgelt vastunäidustuste vormis.