/ detsember 10, 2011/ Loodus, Pehmed & karvased/ 3 kommentaari

Eile õhtul vaatasin Kanal 2-s Samuel L. Jacksoni kassahitist põnevusfilmi “Maod lennukis” (“Snakes On A Plane”), mis rääkis FBI agendist (Jackson), kes peab hakkama lennukis võitlema saja surmavaima maoga, ja seoses sellega tuli mulle idee teha nimekiri viiest maailma kõige ohtlikumast maost;
Andmed ja enamus fotode allikateks on Wikipedia. Ma ei garanteeri tõlke õigsust inglise keelest eesti keelde. Lisaks Wikipediale kasutasin erinevaid andmeid erinevatest inglise keelsetelt saitidelt. Samuti ei garanteeri ma antud nimekirja 100%-st õigsust.

1. Sisemaataipan
Sisemaataipan ehk Inland Taipan peamiseks elupaigaks on Austraalia. Pikkuseks 2 kuni 3.6 meetrit, iseloomuks argus ja konfliktide vältimine, ometi on sisemaataipan maailma üks mürgisemaid madusid, kelle mürk on 200-400 korda mürgisem enamus lõgismadudest ning 50 korda toksilisem kui Kuning Kobral. Peamiselt jahib närilisi, linde ja rotte.
Nad tapavad kiirelt ja valusalt, pritsides saagile või vaenlasele mürki, mis hüübib verre, blokeerib artereid või veene, oodates seejärel mürgi hüübimist veres. Mürk on neurotoksiline, mis tõttu võib esineda halvatust, hingamishäireid ja südame arütmiat. Ellujäänuid tavaliselt ei ole, kuid kellel peaks piisavalt õnne olema ja sellest pääsema, vajab pikaldast intensiivravi.

2. Kuning Kobra

Kuning Kobra ehk King Cobra on maailma üks tuntumaid, pikimaid (kuni 6 meetrit) ja üks ohtlikumaid madusid, kes on laialt levinud Kagu Aasia metsades, aga ka Indias, Indioneesias, Filipiinidel. Toitub teistest madudest, kaasa arvatud sama liigi pisematest Kobradest ja kopsakatest püütonitest.
End ohustatuna tundes tõstab ta 1/3 oma kehast püsti, näitab kihvasid ja häälitseb. Nad ründavad kiiresti ning nende mürk mõjub koheselt ohvri närvisüsteemile.  Sümptomiteks võivad olla hägune nägemine, peapööritus, uimasus ja halvatus. Progresseerub kardiovaskulaarne kollaps ja kooma. Surm saabub esimese 30 minutiga. Teadaolevalt võib Kuning Kobra põhjustada ka neeru puudulikkust.

3. Puu-mürkmadu

Puu-mürkmadu ehk Boomslang on Aafrikas elutsev puu-mürkmadu, kelle tavaliseks pikkuseks on kuni 160 cm, harvematel juhtudel isegi üle 180 cm. Silmad on erakordselt suured ja pea on iseloomulik muna kujule. Värvus on varieeruv. Meesisenditel on ääred helerohelised ja mustad või sinised, naisisenditel aga pruunid.
Enamasti toituvad kameeleonitest, puu-sisalikest, konnadest, vahetevahel väikestest imetajatest, lindudest ja mõningate loomade munadest.
Puu-mürkmaod on enamasti inimestele ohutud, kuna mürginäärmed on väikesed, nõrk mürk või ebaefektiivsed mürgihambad, siiski ei tasuks madu ja tema mürki alahinnata, kuna puumadu on märimisäärne näide sellest, kus nõrk mürk võib saada kahjulikuks ja isegi surmavaks mitu tundi hiljem, sest lõualuu tagaküljes olevate mürgihammaste kaudu eritab ta tugevatoimelist mürki. Salvamisel avab ta suud 90 kraadi. Sümptomiteks võivad olla peavalu, iiveldus, unisus ja vaimsed häired.

4. Must Mamba

Must Mamba ehk Black Mamba on Kesk- ja Lõuna-Aafrikas üks hirmuäratavamaid ja maailma üks ohtlikumaid madusid. Ta on keskmiselt 3 m pikk,  kaalub kuni 1,6 kg, keha värvus on tume, hallikaspruun selg, alaosa on helehall või määrdunud valge. Ta on maailma agressiivseim, suurim, väledaim ja surmavaim madu, kes on võimeline läbima lühikseid vahemaid kuni 23 km/h. Ta toitub närilistest, käsitiivalistest, pisiimetajatest, lindudest ja sisalikest. Kiiresti liikudes on Must Mamba suuteline hoidma pead umbes 50 cm kõrgusel. Madu on surmavalt mürgine. Tema mürk mõjub närvisüsteemile ning surm saabub läbi lämbumise tavaliselt 30-60 minuti jooksul, teinekord isegi 3-6 tunni jooksul. Mao kõige surmavamat salvamist – 400 mg mürki salvamise kohta – nimetatakse surma suudluseks. Kokkupuuteid inimestega nad enamasti väldivad, ka inimeste salvamine on harvad juhused.

5. Bushmaster

Bushmaster ehk Pit Viper (eesti keeles: rästik) on peamiselt Kesk- ja Lõuna-Ameerikas ning Trinidal elav mürkmadu, kelle tavaliseks pikkuseks on 2-2,5 meetrit (siiski suurim teadaolev isend on olnud veidi alla 3,65 meetri).
Ta on Lõuna-Ameerikas üks ohtlikumaid ja suurimaid mürkmadusid. Ta on võimeline mitmekordseks salvamiseks ning süstida mürki suures koguses. Ka väikese isendi salvamine võib olla saatuslik.
Tal on erakordselt suured mürgihambad. Viper on agressiivne ründaja, eriti kui nad on ärritunud või jahmunud.
Teda kutsutakse ka Vaikseks Surmaks.

Maailma ohtlikumate madude nimeirjast ei tohiks mingil juhul unustada teisi Kobra liike,  Austraalia pruuni madu, Püütoneid jt.
Mida Sina arvad? Missugune madu on Sinu meelest maailma ohtlikuim?

Jagage postitust

3 kommentaari

 1. Täitsa kenasti välja kukkunud tekst.
  Aga vb on siis ohtlikuim se esimene, kuna tema kirjeldus tundus kõige julmem.
  Kuid ega kõik on sellsied kelle läheduses ei tahaks olla.

 2. Täitsa jube tekst :D Ma tahaks endale ka madu aga enam küll ei julge madu võtta :D

 3. Ma tänan kommentaari eest, Meelis! :hello:

  Jah, kirjeldused veidi karmid, ajaks nii paljudelgi hirmu nahka, ka minul, kuid sellest ei tasuks lasta end heidutada. Kui soovid tõesti omale madu koduloomaks võtta, siis tee seda, aga järgi kõiki võimalikke ohutusjuhendeid ja muid ohutustehnikaid mao toitmisel, hoolitsemisel ja teistel maoga seotud tegevustel.
  Siinkohal sulle veidi lugemist Pärnu ehk Eesti suurimast ussikuningast: Pärnu ussikuningas naudib mürkmadude seltskonda
  Kui tohin küsida ja teada, siis mis madu sa võtta plaanisid?;

  Siiski peaksin veel täpsustama Sisemaataipani kohta seda, et seoses tema arguse ja konfliktide vältimisega on inimeste salvamine pea olematu. Salvab ainult juhul, kui tal muud võimalust ei jää. Lisaks kõigele on tema mürgile olemas vastumürk, seega peaks isegi salvamise korral inimene ellu jääma, kui saab vastumürki õigeaegselt

Kommenteeri