Tänapäeva interneti kasutajad, arvatavasti just nooremad poisid ja tüdrukud on mõelnud pikalt ja laialt ja avastanud ühtäkki, et soovivad omale päris isiklikku kodulehekülge.
Paraku aga on mõningad saidid teatud piirangutega. Näiteks Hot.ee annab ainult 10 MB tasuta mahtu.
Siinkohal vahendan Miku kodulehetegemis õpetust, mida järgides peaks kõik saama sellise lehe, nagu tema soovib.

1. Alustamine

Enne lehekülje tegemist tee endale selgeks, mida sa leheküljele ülesse riputad. Ära unusta, et, see minu soovitus, ära lisa lehele oma isikuandmeid (siin mõeldud seda, mis võimaldavad teostada identiteediröövi). Olles teinud selgeks oma lehekülje sisu, on kõige lihtsam alustada pisikese tasuta programmiga FrontPageExpress, mille saad allalaadida siit. Teiseks, olles nimetatud programmi oma arvutisse laadinud, on sul vaja veel FTP-d, millega oma lehekülje hiljem netti saad laadida ja mille saad endale siit (ise kasutan Core FTP-d). Nüüd aga mine registreeri (kui sa just ei ole varem registreerunud) end tasuta Hot.ee või Zone.ee keskkonda. Sinu kodulehe aadressiks sai nüüd www.hot.ee/kasutajanimi või www.zone.ee/kodulehenimi. Ära unusta, et Hot.ee eeliseks on reklaamivaba koduleht, ent Zone.ee eelisteks rohkem ruumi ja PHP kasutamise võimalus.

2. Kodulehe taust

Enne FrontpageExpressi kasutamist, paki alla laetud fail lahti, ava seejärel kaust ja installeeri programm. Peale installeerimist, ava programm. Selle avamisel on esialgu näha vaid tühi valge leht (ülal menüüd ja ikoonid), mille peale oma lehekülge looma hakkad.

Pilt 1. Tühi valge leht

Esmalt alusta taustavärvi või taustapildi paika panemisest. Kui soovid taustana kasutada värvi, siis ava Format » Background… ja vali see avanenud dialoogi aknast Background: rippmenüüst. Kui su eeliseks on erilisem värvitoon, siis ava samast rippmenüüst Custom. Siis avaneb uus dialoogiaken, kus on väike ja suur värviriba. Suurel värviribal otsi hiirekursoriga umbkaudne toon ning kõrval väikesel värviribal saad selle õige värvitooni välja valida. Kui oled leidnud meeldiva ja sobiva värvitooni, vajuta nupule Add to custom colours ja seejärel OK-ile. Sellega kinnitad, et oled taustavärviga rahul. Et valitud värv taustaks ilmuks, vajuta OK.

Kodulehele tausta valimine

Pilt 2. Kodulehele tausta valimine

Kui su taustaeelistuseks on hoopiski pilt, siis ava Format » Background » Background Image ja vajuta Browse nuppu. Pildi väljaotsimiseks arvutist vajuta veelkord Browse nuppu. Peale sobiva pildi leidmist vajuta Open ja seejärel OK. Kui su masinas ei leidu sulle meelepärast pilti, võid alati neid otsida internetist. Kui oled leidnud kellegi leheküljelt sulle sobiva pildi, siis tee sellel parem hiireklõps ja avanenud rippmenüüst vali Save Background As… ja seivi see oma kodulehe kausta ja toimi nii nagu eelmises lõigus (lõik enne pilt 2) kirjeldatud. Taustavärvi ja pilti saad sarnaselt lisades…

3. Tekstide lisamine

Mis oleks koduleht ilma tekstita? Nüüd tuleb paika panna kirjastiil (vali stiiliks font, mis on enamus arvutites olemas: Verdana, Arial, Tahoma, Helvetica) ja seejärel kirjavärv (vali värv, mis ei jää lehel halvasti loetavaks), millega hakkad oma kodulehele teksti sisestama. Selleks ava Format » Font… dialoogiaken, kus saad panna paika kirjastiili seaded.

Teksti (samuti piltide) paigutust (vaikimisi vasakul), kas vasakule, paremale või keskele saad muuta, kui klikkad ühele neist nuppudest, mis on alumisel pildil:

Pilt 3. Joondus: vasakule, keskele või paremale

Pilt 3. Joondus: vasakule, keskele või paremale

Klikates, nagu siililegi selge, vasakpoolsele nupule nihkub pilt või tekst vasakule, keskmisele keskele ja paremal olevale nupule paremale.

Kui vajutada klahvil Enter tekib suur reavahe ja Shift ja Enter vajutamisel väike reavahe.

4. Piltide lisamine

Kui soovid lisada oma lehele pilti või pilte (kasvõi animatsiooni ehk GIF-i), siis tuleb toimida järgnevalt: võta lahti Frontpages leht, kuhu soovid pilti või pilte asetada, ja ava Insert » Image , vajuta Browse nupule, otsi üles soovitud pildifail, klõpsa sellele ja kliki Open nupule. Nüüd peaks lisanduma pilt.
NB! Animatsioon Frontpages ei liigu!

Kui soovid, et pildile peale minnes ilmuks kollases kastis tekst (mine mõnele näitepildile peale), siis tee parem hiireklõps, vali avanenud rippmenüüst Image, kirjuta Text: lahtrisse soovitud sõna või lause ja vajuta OK nupule. Kollases kastis kiri ilmub pildile minnes ainult siis, kui vaatad oma lehe internetilehitsejatega (nt. Internet Explorer)!

Pilt 4. Siltviide

Pilt 4. Siltviide

5. Lingid

Peale esilehe oleks kindasti vaja teha ka mõned viited ehk lingid, et külalisi teistele lehele suunata. Enne, kui hakkad neid tegema, salvesta esileht järgnevalt: File » Save As… , avanenud aknast tuleb Page Title: lahtrisse trüki lehekülje pealkiri, mis jääb ülesse sinisele reale ja alumisse lahtrisse Page Location: selle lehekülje nimi, mis, ära unusta, esilehe puhul peab olema ALATI index.html! Ja nüüd tuleks vajutada nupule As File… ja otsi üles koduka kaust ja vajutada Save nuppu.

Enne lingi tegemist pead lingitava lehe, kuhu tulevane link külastaja viib, valmistama. Seda saad teha järgmiselt: otsi üles ikoonide hulgast (asuvad menüüde File, Edit, View, Insert … all) ikoon, millel on kujutatud tühja murtud nurgaga valget lehte. Sellele klikates avaneb uus valge taustaga leht.

Pilt 5. Uus valge murtud nurgaga leht

Pilt 5. Uus valge murtud nurgaga leht

Hakka seda kujundama samade võtetega nagu avalehte! Kui lingitav leht valmis, siis salvesta see oma koduka kausta. Ära unusta, et nüüd EI TOHI panna lehe nimeks index.html, sest see on esilehe nimi, vaid midagi muud ( kui on tegemist nt. pildigalerii lehega, siis sobiks nimeks galerii.html). Oleks ülimalt tore, kui nimi ei sisaldaks tühikuid ega täpitähti. Nüüd otsi ikoonidest välja sinine nooleke, mille ots on suunatud vasakule ja klikka sellele.

Pilt 6. Sinine nool

Avaneb uus avaleht, kus tuleb aktiveerida hiirega tekst või pilt, millest soovitakse linki teha. Nüüd ava Insert » Hyperlink… ja vali järjehoidja vahelt Open Pages: lahtrist otsi üles lingitava lehe pealkiri ja vajuta OK nupule. Nüüd küsitakse, kas sa ikka soovid linki teha ja kui see on nii, vajuta Yes!

Pilt 7. Link

Pilt 7. Link

Kui tegid lingiks teksti, siis saab selle värve vastavalt olekule muuta, kui avad Format » Background…
Hyperlink: tavaolekus oleva lingi värv
Visited Hyperlink: külastatud lingi värv
Active Hyperlink: aktiveeritud lingi värv, s.t. kui külastaja vajutab lingile

Kui soovid linkida kellegi teise veebilehele (nt. http://www.neti.ee), tuleb Insert » Hyperlink… dialoogiaknast Hyperlink Type: rippmenüüst välja otsida http:// ja URL: lahtrisse kirjutada http:// järele kodulehe aadress (näeb välja umbes nii: http://www.neti.ee). Soovi korral saad valida akna avanemis tüübi: lehe avanemiseks uues aknas tuleb Target Frame: lahtrisse kirjutada _blank

Kui soovid endale linki, millele klikates saab autorile saata kirja, siis toimi järgnevalt: aktiveeri pilt või tekst, otsi Insert » Hyperlink… dialoogiaknast Hyperlink Type: rippmenüüst mailto: ja URL: lahtrisse kirjuta mailto: sinu e-maili aadress (näeb välja umbes nii: mailto:kasutajanimi@hot.ee) ja vajuta OK!

6. Programmid või mängud külastajatele

Soovi korral saad panna oma kodulehele mänge ja programme külalistele tõmbamiseks (downloadimiseks), toimi järgmiselt: ava FTP programm, logi end sisse ja saada programm internetti. Nüüd ava FrontPage, kirjuta tekst või lisa pilt, millele klikates hakkab külastaja programmi alla laadima ja aktiveeri see. Ava Insert » Hyperlink… ning URL: lahtrisse kirjuta oma koduka aadress ja lisaks programmi nimi sellisel kujul nagu sa ta internetti üles laadisid. Kui näiteks programmi nimi on hea_programm, kuid internetti saatsid selle failina programm.zip, siis peaks seal lahtris http://www.hot.ee/sinukasutajanimi/programm.zip

Programmi liiga suure mahu tõttu ei õnnestu internetti üles saata, siis otsi leht, kus on sama programm allalaadimiseks ning tee downloadimise lingi peal parem hiireklõps, vali avanenud rippmenüüst Properties ja tee link sellele aadressile, mis asub Adress (URL): järel
NB! Levitada ei tohi piraattarkvara!

7. Veebilehe Internetti saatmine

Nüüd, kui leht on valmis, saad selle FTP-ga netti üles saata. Enne seda aga tee iga pildi peale, mille oma kodukale panid, parem hiireklõps ja avarippmenüüst Image Properties. Veendu, et Image Source: lahtris olev tekst EI OLEKS file:///C:/Sinufolder/pildinimi.jpg, vaid lihtsalt pildinimi.jpg või http://www.hot.ee/sinukasutajanimi/pildinimi.jpg

Samalaadne kontroll ka taustapiltidega (seda juhul, kui valisid taustaks pildi, mitte värvi). Image Properties asemel tuleb valida Page Properties, avanenud aknas tuleb järjehoidja Background valida ja teha vajadusel muudatused. Kui tegid muudatused, siis võivad ennist lisatud pildid ära kaduda, ent kui su leht on internetti ülesse laetud, on nad su lehel kenasti olemas. Nagu enne mainitud sai, on lehekülje internetti saatmiseks vaja FTP-d (hot.ee seda enam ei võimalda!). Ava FTP ja ja täida ära järgmised lahtrid:

Profile name: kirjuta siia mida iganes soovid
Host name/aadress: www.hot.ee
Host Type: Automatic Detect
User ID: kasutajanimi
Password: salasõna
Account: jäta tühjaks
Comment: jäta tühjaks

Kui vajalikud täidetud, vajuta OK nupule. Taaskord küsitakse sinu parooli. Kui õnnestus sisse logida, otsi vasakust kastist oma kodulehekaust, kuhu eelnevalt oma kodulehe failid salvestasid. nin lae nad kõik internetti (nool paremale). Failid on Internetis siis, kui nad on jõudnud parempoolsesse kasti.

Pilt 8: nool, mille peale vajutades hakkab FTP neid netti laadima

Pilt 8: nool, mille peale vajutades hakkab FTP neid netti laadima

Kui failid on jõudnud parempoolsesse kasti edukalt, võid oma kodukat vaadata aadressil www.hot.ee/sinukasutajanimi. Kui kõik ei ole päris õigesti, siis tee FrontPages vajalikud parandused, ava taaskord FTP, võta arvutist parandatud failid ja saada uus täiendatud leht (ainult muudetud failid, lisatuid pildid) Internetti. FTP võib sulle öelda, et sellis(t)e nime(de)ga failid on juba olemas ja küsib, kas soovid neid üle asendada. Jaatava vastuse korral vajuta nuppu Yes või Yes To All! Et muudatused oleksid nähtavad internetis, pead vajutama brauseril/veebilehitsejal Refresh nuppu

Linke:

Jagage lehekülge

2 kommentaari

  1. ma proovisin FTP-ga, kuid mis tuleb märkida aga parempoolse kasti sisse nagu vasakpoolsel on c:programs filessinulaaditavfailinimi…….. ja kui mu fail on paremal pool kastis, mida veel teha tuleb , sest kui otsin aadressiribalt kodukanime , oli hoopis kiri KOLIN KOHE SISSE , midagi vist peab seal veel tegema ,kas refresh aitab kui parempoolset vajutada……….zone.ee-sse tegin kasutaja ning sellel oli veel selline viga et SISENE VALDUSSE kohta lasi logida sisse kuid see aken mis avaneb lingilt LOGI SISSE vastas mulle et sellist kasutaja nime ei eksisteeri kuigi nimed olid samad VÕI EI PÄÄSE MA SINNA ENNE KUI ON MÕNED FAILID KOHALE KODUKALE SAABUNUD………oleks hea kui saaks rohkem teada

  2. FTP on jagatud kaheks aknaks – vasakus aknas on arvutis olevad failid ja kaustad ja paremal internett. Selleks, et lisada kodulehe failid internetti, vali vasakust FTP kastist kaust(ad) või failid, mida soovid üles laadida ning saada need parempoolsesse kasti. Kõige tähtsam neist on juurkataloog, mis võib teenusepakkujatel olla erinev (tavaliselt on selleks public_html, htdocs, www või muu. Seda võid täiendavalt teenusepakkujalt küsida) ning mis on sinu kodulehekülje peakaust. Sinna lisa kõik vajalikud failid, kaasa arvatud ja üks tähtsamaid on index.html (.html võib olla ka midagi muud, näiteks .htm, .php jne.). Täpsemalt ma enam aidata ei oska, kuna ei ole ise kõike täpselt näinud. Kuna su koduleheküljel on teade “Kolin kohe sisse”, siis otsi üles juurkataloog ja leia üles index.html või muu .lõpuga olev fail. Siis saad juurkataloogi kätte. Mitte just kõige parem abitekst, aga ehk siiski aitab. Kuid mis su kodulehe aadress on?

Kommenteeri