/ jaanuar 15, 2024/ Meelelelahutus/ 0 kommentaari

Terminaator2024.aasta esimene kuu on alanud pauguga. Nii on endiselt omas loomulikus tempos tegutsemas Eesti bändid ja lauljad, nii tuntumad kui tundmatud, aga ka retrokad ja klassikud.
2 Quick Start esitles uut lugu “Ristteel”, mis Elmari Raadios aastahiti vooru enda kasuks lukku pani; ka Nexusest tuntuks saanud Merlyn Uusküla on saanud maha paari ägeda teosega, nende hulgas mulle meeldivad “Saladus Su Peos” ning “1995”; Janek “Klaasmaja” lauluga tuntuks saanuna avaldas uue loo… Ühesõnaga, Eesti muusikas on aastaga toimunud rohkem kui 10aastaga Jaapani tuumajaamas. Uusi lauljaid ja superstaarisaate võitjaid on Eesti muusika taevasse lisandunud rohkem kui seeni Kudjape metsa. Samamoodi on kirjutatud juurde hulgaliselt head muusikat. Ning täna näikse see olevat just see konkreetne päev, kus on sees see õige tunnetus kribada arvutikirjas valmis tekst, mis on juba eelmisest aastast mu mõtetes – ansambel Terminaator, kes lisaks mitmetele teistele Eesti bändidele ja lauljatele on üks mu suuri lemmikuid, parimatest lauludest. Just, parimatest. Minu jaoks. Ei tee ma siin mingit TOP 10 ega sajandi 100 parimat laulu, ka ei järjesta paremuse järgi, vaid lihtsalt minu meeldivuse järgi ühed parimad Termika lood läbi aegade.

“Raudteejaam”

 • Mina ei saa üle ega ümber palast nimega “Raudteejaam”. Isiklikult minu jaoks on see üks parimaid Terminaatori ballaade läbi aegade. Ma ei oska tänaseni öelda miks, kuid meloodia ja sõnad lähevad mulle tohutult hinge.

“Ingli Puudutus”

 • Üks äärmiselt armas, samas väga kurb lugu (vaimuga) taaskohtumisest ja surmast; seda pala on bändi tegutsemisaastate jooksul peetud üheks parimaks ballaadiks ja Eesti rock’n’rolli kuldajastu vääriliseks.

“Klaustrofoobia”

 • Mõnus rockilikku feelingut tekitav laul oma meloodia ja sõnadega

“Surmav suudlus”

 • Läbi aegade üks mu suuri lemmikuid. Need sõnad ja meloodia… ja Jaagupi oskus omavahel põimida rock’n’rolli ja armastusest rääkivat ballaadi… Imeline! Lihtsalt imeline!

“See Ei Ole Saladus”

 • “See Ei Ole Saladus” on bändi tegutsemisaastate jooksul üks kõige tuntumaid ja isiklikult minu jaoks üks esimesi Terminaatori repertuaarist selliseid ägedamaid, käredamaid, K3 väärilisi palasid. Selles on head sõnad, tempokas meloodia ja tempole vastavusse viidud Jaagupi esitus. Kindlasti üks bändi visiitkaarte.

“Omal Kohal”

 • Aastakümneid tagasi näitas, vähemalt minu mälu järgi, TV3 Terminaatori esimest muusikali “Risk”, kus erinevate näitlejate-lauljate häältepaeltest kõlasid erinevad Jaagup Kreemi ja Elmar Liitmaa kirjutatud laulud, mis tänaseks kuuluvad Eesti muusika kullafondi. Lisaks “Tänapäeva Muinasloole”, mis kindlasti, päriselt ka :yes: , kuulub mu lemmiklisti ning mida alati suure käraga seda raadioeetrist kuuldes kaasa laulan või ümisen, nagu ka teisi TR laule, ning “Oodata Ei Saa” paladele esitas Jaagup pala nimega “Omal Kohal”. Seda esimest korda kuuldes armusin sellesse esimesest momendist. Oma lihtsuses ja headuses on see üks kurvemaid (tegelikult on äärmiselt nukker armastuslaul ka “Muinasjutumets”, mis paneb südame lääguma) eestikeelseid laule, mida olen oma elus kuulnud. See võib panna mõtlema, mis on elus tähtis ja mis mitte.

“Head Uudised”

 • Erinevalt paljudest teistest ei viinud saatus mind Termikaga kokku “Juulikuu Lumi” ega “See Ei Ole Saladus”, vaid hoopis “Portselanist Tüdruk” ning “Head Uudised”, samuti kuuluks sellesse nimistusse “Veel On Aega” ja “Televiisorimees”. Ma ei mäleta, kus ma algselt üldse “Häid Uudiseid” kuulsin (võib-olla Kanal2 “Muusika Sinule”? :hmm2: ), kuid mulle see tohutult meeldib.
  Esiteks on selle pala sõnad… ma ei teagi, kuidas öelda… kohati vaimukad (“… on terroristid varastand uraani”, jne.).
  Ning muidugi meloodia ja arranžeering, mikserdus… Kokku mikserdatud kui Eesti Rammstein….

“Superstaar” & “Soovilugu”

 • Oli valida “Superstaari”, mis on täiega, no täiega mõnusa huumoriga pala, lõbusa meeleolu looja, ja “Sooviloo” vahel, ent otsustasin nendest vähemalt esialgu esimese pinnale tuua. Tegelikult on superägedad mõlemad lood ning olen nende tohutu austaja, siiski tundus praeguse meeleolu järgi sobilikum “Nagu Esimene Kord” plaadilt pärit pala, kus väikese vimpkaga visatakse nalja tõsielusaadetest välja kujunenud “kuulsuste” üle. Seevastu “Sooviloos” pilatakse raadiojaamadest sooviloo tellimise keerukust, kus soovitakse tervitada koeri ja kasse, aga ka ämma ja Saudi-Araabia sõdureid :hahaha: .
  Mis aga oli tollel ajal, millest pajatab “Superstaar”? “Baar”, kust sai lisaks Talisele tuntuks Baari-Paavo, ja “Farm”, kust sai tuntuks Farmi-Gabriel. Ja “Buss” nimitegelasega Bussi-Pirjo. Ja muidugi “Lihtne elu”, mille kaht peaosalist – kaht neidu – peeti Eesti Paris Hiltoniteks (vähemalt tollel ajal). Ja kõike seda (just laulus) kajastab tänaseni Õhtuleht ja Kroonika! ;D

“Superstaar”

“Soovilugu”

“Osa Minust”

Valik selle postituse esimesse järge viimase palana oli äärmiselt raske, kuna Termikal on tohutus koguses häid laule nende tegutsemisaastate lõikes.
Kaalusin “Televiisorimeest” ja “Kaitseta”, aga ka palasid “Jää” ja “Tee” ning mitmeid teisi, nii vanemaid, kui uuemaid, siiski langes liisk palale nimega “Osa Minust”, mis originaalis on selline tempokas, väga tempokas, ja käredam, samas ETV Live versioon on hoopis kantri-rokk, mis minu isiklikust seisukohast sobib sellele loole sama valatult kui šampus 750 ml. pudelisse. Viimast versiooni saab vaadata ETV kodulehelt, kus see on kontserdi avalugu: https://jupiter.err.ee/1079804/etv-live-terminaator, originaali aga selle teksti all…

Selline sai minu muusikaline valik sel ja ühtlasi esimesel korral, kus peaosaliseks oli ansambel Terminaator. Kes on järgmine “ohver”, selgub uuel nädalal, kui teen oma otsuse ja valikud :ok: .

Jagage postitust

Kommenteeri