/ september 2, 2013/ Filmid & sarjad, Meelelelahutus/ 0 kommentaari

"Friends"Sõbrad” (kes seda sarja küll ei teaks?), maailma üks populaarsemaid ja kauem eetris olnud sitcome televisiooni ajaloos, võites mitmeid auhindu, nende seas ka Emmy auhinna silmapaistva komöödiasarja kategoorias ja kuuel järjestikul aastal People’s Choice Awardsi lemmikkomöödiasarja kategoorias. Sari oli niivõrd edukas, et tegi paugupealt ülemaailma kuulsaks Jennifer Anistoni, Courteney Coxi, Matthew Perry, David Schwimmeri, Matt LeBlanci ja Lisa Kudrow, kuigi enamus nendest nimedest olid rahvale juba teada;
Seriaal keskendus kuuele väga erinevale ja erineva elusaatusega sõbra igapäevaelule New Yorgis Manhattanil.
Rachel Green (Jennifer Aniston) on rikas ja ärahellitatud tüdruk, Monica Geller (Courteney Cox) neurootiliselt puhtusehull kokk, Phoebe Buffay (Lisa Kudrow) veider, aga kena tänavatarkustega folklaulja ja massöör. Joey Tribbiani (Matt LeBlanc) naistemees ja mitte just eriti kiire taibuga näitleja, kuid see-eest väga hea tantsija. Chandler Bing (Matthew Perry) naljahambast kontorirott ning Ross Geller (David Schwimmer) nohikust paleontoloog. Lisaks on sarjas aegade jooksul külalisena kaasa teinud mitmeid Hollywoodi kuulsused (ja kõik mitte niiväga kuulsad)d, nende seas Brad Pitt, Bruce Willis, James Michael Tyler, Maggie Wheeler, Tom Selleck, George Clooney jpt.
Sari kestis 10 aastat ehk 10 hooaega ja selle aja jooksul tehti kokku 237 episoodi;
Täiesti juhuslikult leidsin internetist 25 avalikkusele veel mitte teadaolevat fakti (aga kes teab, nii mõnigi ehk isegi teab juba) “Sõprade” kohta. Nagu kohane minule, otsustasin neid jagada ka teiega.

 1. 1993.aastal tutvustas Matthew Perry NBC-le sarja “Maxwelli Kodu”. Telekanal keeldus Perry sarjast, sest neil oli samalaadne sari – “Sõbrad” – juba töös.
 2. Enne, kui sari sai lõplikult nimeks “Sõbrad”, olid produtsendid mõelnud ka nimedele “Friends Like Us”, “Six Of One”, “Across The Hall”, “Once Upon A Time In The West Village” ning “Insomnia Cafe”.
 3. Esialgsete plaanide kohaselt pidi sari keskenduma ainult neljale tegelasele: Monicale, Rossile, Rachelile ja Joeyle. Phoebe ja Chandler oleksid olnud tuginäitlejad.
 4. Samuti, mis vist nii tundmatu fakt ei olegi, oli esialgu plaanis kirjutada sari nii, et paar oleksid olnud Monica ja Joey.
 5. Ellen DeGeneres keeldus Phoebe rollist.
 6. Varasemalt sarja tootmise ajal oli stsenaristidel mõte teha Chandler gayks.
 7. “Õnnelikud Säravad Inimesed” (“Shiny Happy People”), esitajaks ja autoriks R.E.M., oli esimene sarja tunnuslugu (vaata siit). Samuti kasutati seda pilootosas.
 8. Joey ja Chandleri korteriuksel oleva piiluaugu asemel oli alguses peegel. Kuid kogemata läks see katki. Kuna üldpilt oli endiselt hea, otsustati see nii jättagi.
 9. Central Perk kohvikus oleva oranži diivani leidis kunstnik Warner Bros. Stuudio keldrist.
 10. Mõningates esimestes episoodides oli Monica ja Racheli (enne Monica ja Phoebe) korteri number 5 ja Chandleri ja Joey korterinumber 4. Kuid need muudeti numbriks 20 ja 19, kuna produtsendid täheldasid, et korter 4 ja 5 on esimesel korrusel.
 11. Sarja tunnusloo “I’ll Be There For You” on kirjutanud Phil Solem ja Danny Wilde ansamblist The Rembrandts, kuid kirjutamisele aitasid kaasa ka sarja produtsendid David Crane ja Marta Kauffman.
 12. 1995.aastal püsis laul esikohal kaheksa nädalat Billboard Hot 100 Airplays.
 13. Sarja alguses olid peategelaste vanused järgmised:
 • Jennifer Aniston ja Matthew Perry – 25
 • Courteney Cox – 30 ja Lisa Kudrow – 31
 • Matt LeBlanc ja David Schwimmer – 27.
 1. Peategelasi üldjuhul kutsuti nende eesnime või ees- ja perenime järgi. Väga harva kutsuti neid täispika nime järgi. Tegelaste täispikad nimed on järgmised:
 • Chandler Muriel Bing (Matthew Perry)
 • Rachel Karen Green (Jennifer Aniston)
 • Ross Eustace Geller (David Schwimmer)
 • Monica E. Geller (sarja kestuse jooksul ei avaldatud kordagi, mida E tähendab) (Courteney Cox Arquette)
 • Joseph Francis Tribbiani Jr. (Matt LeBlanc)
 • Phoebe Buffay (kuna ta ei ole kunagi näinud oma sünnitunnistust, ei tea ta ka oma keskmist nime) (Lisa Kudrow)
 1. II hooaeg on ainus hooaeg ilma tänupüha episoodita.
 2. Jennifer Aniston nentis, et vihkas Racheli soengut, millest paljud tol ajad vaimustuses olid.
 3. Ainus näitleja sarja peategelastest, keda ei nomineeritud Emmy auhinnale töö eest sarjas oli Courteney Cox.
 4. Christina Applegate, tuntud enneolematust hittkomöödiasarjast “Tuvikesed”, kehastas 9.hooaja tänupüha episoodis Racheli õde Amy Greeni, kuna Jill Greeni, Racheli teist õde, kehastanud Reese Witherspoon ei olnud kättesaadav.
 5. Bruce Willis kehastas “Sõprades” oma rolli tasuta. Nimelt vedas Perry Willisega kihla, et kui nende film “Üheksa Jardi” (“The Whole Nine Yards”) on avanädalal esikohal, peab Willis oma rolli kehastama tasuta.
  Film oligi avanädalal esikohal ja Willis annetas “Sõpradest” saadud raha heategevusele.
 6. Guntheril, kes kogu sarja vältel on sisse võetud Rachelist, ei olnud esialgsete plaanide kohaselt teksti. Näitleja James Michael Tyler sai kõrvalrolli eelkõige selletõttu, et ta oskas kasutada espressomasinat.
 7. Monica korteris olnud külmkapp töötas päriselt. See oli täis ostetud jooke ja toitu sarja meeskonnale ja näitlejatele.
 8. Joey valge koera kuju kuulus tegelikkuses Jennifer Anistonile, kellele kingiti kuju sõbra poolt.
 9. Kogu sarja käigus anti välja kaks soundtracki: Sõbrad: Peomuusika (2004) ja Sõbrad: Ultimate soundtrack (2005).
 10. Esimesel hooajal teenisid kõik peategelased 22,500 dollarit episoodi pealt. Kuid sarja lõpus teenisid kõik 1 million dollarit episoodi pealt.
 11. Sarja finaalosa (“The Last One”) vaatas hinnanguliselt 52.46 millionit televaatajat. See asetab “Sõprade” finaalosa neljandale kohale USA televisiooni ajaloos.

Vat sellised toredad faktid sarja kohta. Üks kummalisem ja vähekummalisem kui teine, kuid kõik siiski huvitavad.

Jagage postitust

Kommenteeri