/ jaanuar 24, 2011/ Inimesed & ühiskond/ 0 kommentaari

2011aasta ei ole ainult metsa aasta, nagu on mitmetes uudistes mainitud, vaid ka valimisaasta. Juba 6. märtsil ootavad ja loodavad Toompea saksad, et Eesti rahvas teeks veel õigema valiku kui 2007aastal, kui valitsuse sai moodustada Andrus Ansip ja Reformierakond. Nägin TV 3-s umbes nädal aega, võib-olla ka veidi vähem kui nädal aega tagasi Sotsiaaldemoraatide valimisreklaami, kus erakonna esimees Sven Mikser on toonud välja põhjuseid, miks peaks rahvas valima sel aastal Sotsiaaldemokraadid, kes lubavad uut algust. Seoses sellega otsustasin, et avaldan oma isiklikku arvamust, nägemust iga erakonna, kes on meediasse paisanud 2011aasta valimisreklaami, kampaania kohta. Kuna tänu Sotsiaaldemokraatide reklaami nähes sellele mõttele tulin, oleks vist igati aus, kui nemad oleksid minu esimesed arvamusohvrid.

Sotsiaaldemokraatlik erakond (SDE)

Erakonna esimees Sven Mikser rõhutab valimiskampaanias, et Eesti rahvas on valiku ees: kas valida erakond, kes ehitab Eesti arengut odavale tööjõule ja laenurahale, lihtsale majandusmudelile ning sotsiaalsete arengute edasilükkamistele või valida erakond, kes viib Eesti rahva välja tupikust, kus aastaid oleme tammunud, ja loob uue alguse. Esimees pöörab inimeste tähelepanu asjaoludele, et me ei saa jõukaks, kui meie konkurentsi eeliseks on vaesus ja et targaks saamiseks peaksime primitiivsete lahenduste vastu proovima uuemate lahendustega.
Esimees ütleb kindlalt ja julgelt video teises pooles välja, et Eesti rahval on väärtus ja väärikus ja annab tugevat nõu, et inimene ei tohiks müüa oma häält ja mis kõige tähtsam – oma väärikust odavalt.

Jah, olen igati nõus väljatoodud puntkiga, et me ei saa jõukaks, kui konkurentsi eeliseks on vaesus. Samuti nõustun primitiivsete lahenduste välja vahetamist uuemate, teistmoodi töötavate lahenduste vastu. 2009aasta (võib olla ka 2007aasta) andmetel on Eesti vaesus Euroopas esiviisikus. Kuid võiksime olla palju kaugemal, tunduvalt tagapool.
Üks ilus aforism ütleb, et keegi ei näe oma peegeldust voolavas vees. Ainult vaikses vees on see võimalik. Ainult et Eesti vaesus on nähtav isegi voolavas vees. Aga peaksime suutma langetada selle nii kaugele kui võimalik, nii taha kui võimalik, et seda ei oleks võimalik enam voolavas vees näha. Veel parem tulemus oleks, kui seda ei oleks isegi vaikses vees näha. Kui Sotsiaaldemokraadid mõtlesid seda, mõtlesid just Eesti rikastamast, rikkamaks tegemist, nii nagu ma aforismi näitena tõin, siis olen teiega. Täiesti 100%.
Lahendusi tuleks tõesti proovida uusi. Praegused lahendused on viinud meid Eesti visiitkaardi – krooni kaotamiseni ja asendamiseni euroga ning masuni. Eelkõige tuleks primitiivseid lahendusi vahetada uuemate vastu töökohtade loomisel, palga- ja miks mitte ka pensionitõusudel, hariduse väärtustamiseks, riigi väärtustamiseks ja mis kõige tähtsam – et Eesti rahvas, eestlane saaks elada kodumaal väärikalt.
Ja härra esimehel on õigus eestlase väärikuse kohta – me oleme väärikad. Ka need on väärikad eestlased, kes mõtte- ja teguviiside poolest on täielikud väärakad. Ka kodutu on väärikas kodanik. Nagu ühes oma postituses olen maininud, oleme üks rahvas, üks suur perekond ja oleme kõikidega sugulased, kuna oleme eestlased. Ja olemegi perekond, kuna oleme eestlased – väärikad eestlased. Ka sellele ma vastu ei vaidle, mitte üldsegi.
Lõppkokkuvõtteks – mulle meeldis see reklaam. Meeldivad erakonna mõtted, suunad ja teod, mida nad soovivad muuta. Jääb ainult küsimus, kas nad võimule saades kõike, mida nad soovivad teha ja täita, ka tegelikult seda teevad. Seda näitab ainult aeg.
Mis aga valimisreklaami telekast ja mitmel korral erakonna veebikodust vaadates silma hakkas, oli Sven Mikser ise. Minule jäi tugev mulje, sügavalt kaldun arvama, et mees oli filmimise ja rääkimise ajal pinges, mis, ma leian, ei ole hea. Sven oleks võinud kaamera ees olla vabam, mõelda ennast vabaks linnuks, kellel on palju vaba ruumi lendamiseks, Sveni puhul rääkimiseks.
Lisaks ei saa ma mainimata jätta erakonna veebikodu, mis mulle väga meeldib. Aktiivsed ja passiivsed lingid paigas just nii, nagu mulle meeldib. Samuti saidi punane värv on hästi sobitatud kogu saidiga, kaasa arvatud “Uus algus” embleemiga.

Sotsiaaldemokraatlik erakond, valimisreklaam 2011 “Uus algus”
Koduleht ja erakonna logo allikas: www.sotsdem.ee

Jagage postitust

Kommenteeri