/ september 7, 2010/ Arvutid, Internet & muu elektroonika/ 0 kommentaari

Suvi on läbi saanud ning ilmad on järjest rohkem jõudnud lähemale sügisele. See aga tähendab nii mõndagi uut: lastel algas uus kooliaeg, ilmad ei ole samuti enam sellised, mis nad olid mõned nädalad või kuu aega tagasi. Samuti algab iga aasta sügisel uus telehooaeg, mis toob televaatajateni nii mõndagi uut ja huvitavat, vanu ja igihaljaid telehitte. Kõikidel Eesti telekanalitel on muudetud nii üht kui teist.
TV3-s uue hooaja telehitid on saanud oma alguse, nende hulgas näiteks “100 sekundit” Valdurina tuntuks saanud Madis Millingu juhtimisel. Ka loomasõprade lemmik “Otsin uut kodu” on Maarja-Liis Ilusa juhtimisel alustanud, kus esimeses sügiseses avasaates leidis endale uue kodu 1,5-aastane Ungari linnukoer ning kuldse retriiveri segu emane Pähklike. Kuid “Eesti Talent”, mis isiklikult mulle näis reklaami põhjal väga sarnane Kanal2 hittsaatele “Talendijaht”, on varsti oma esimest hooaega alustamas. Samuti on TV3 ekraanile oodata tagasi Eesti Ekspressi põhjal valmiv vestlussaade “Värske Ekspress” Mihkel Raua juhtimisel, mis sel aastal näib kandvat hoopiski nime “Kolmeraudne”, mis, ma usun, on tuletatud kuidagi tugevalt seonduvalt Mihkel Raua endaga. Lisaks on ootejärjekorras veel “Õnneleidja” ja isiklikult usun ja loodan, et ka “Vilde Tee”.
Seevastu TV3 üks suurimaid ja väljakutsuvamaid konkurente, praegusel hetkel vaadatuim telekanal Kanal 2 on löönud telemaastiku rauast ukse pauguga maha, tuues vaatajateni nii mõndagi huvitavat, nende hulgas ka tutt-uue veebikülje, mis võrreldes eelmisega on oma olemuselt, kuid mitte kõige mugavamalt kui öö ja päev. Kui telekanali eelmine veeb oli oma olemuselt ja värvide poolest rohkem päev, siis praegune on pigem õhtune, arvestades ka lehekülje taustapilti, milleks on selline hallikas toon oma eripäraste kujundite ja erivärviliste veepritsmetega, kui neid saab nii nimetada. Ega telekanal seda vist nii mõelnud ei ole, aga minule jääb selline mulje. Ja just sellel samal veebisaidil sooviksin täna pikemalt peatuda, avaldades oma isiklikku, aga usun, et siiski konstruktiivset ja nii positiivset kui negatiivset arvamust. Nagu minul kombeks veebilehti teha alustades ülevalt ehk lehe headerist (loe: päisest), siis alustaksin oma arvamuse avaldamist samuti lehe päisest, liikutades tasapisi aina allapoole ja allapoole, jõudes lõpuks footerini (loe: jalus).
Nagu enamus paljudel teistel meediasaitidel (Postimees, Sakala, Õhtuleht) kirjas, nii on ka Kanal2-l lisatud lehe kõige ülemisse keskele joondatud linkide rida, kust võib leida viiteid Kanal2 sõsarkanal Kanal11-e veebile, samuti ka viited Elu24.ee, Soov, Õhtuleht, Sakala, Virumaa Teataja, Valgamaalane ja teistele lehekülgedele ning Postimees.ee lehele on lingitud lausa paremas ääres oleva pildi kaudu. Kusjuures pilt ise sobib uue veebiga päris hästi. See osa mulle meeldib nii värvide kui linkide hoveri tõttu. Minu õnneks ja kellegi teise õnnetuseks ei ole passiivsele lingile alla pandud joont, mida ma ise üldse ei salli.

Allikas: www.kanal2.ee

Järgmine blokk oleks Kanal2 taustapildid ja veebi uus logo. Hoides aga üleval närvikõdi Kanal2-e enda jaoks, kui nad peaksid juhtumisi seda sissekannet lugema, siis alustan hoopiski taustapiltidest. Mis mulle meeldib, on lehe üldine keerukus, vähemalt usun, et nii on (üritatud) seda teha. On üks taustapilt ja selle peale lisatud veel mõned pildid, mis minu jaoks on äärmiselt lahe. Siiski leian, et need erinevat värvi veemullikesed või mis iganes need ka ei oleks, ei ole just kõige parem valik. Sobib, aga mitte eriti tark tegu. Minu jaoks on lehekülg kuidagi väga… kirju.
Nüüd siis närvekõditava pildi juurde, milleks oleks Kanal 2-e uue veebi uus logo.

Pilt 2 | Allikas: www.kanal2.ee

Punane, kollane ja valge – need on minu mäletamist mööda olnud Kanal2-e embleemi põhivärvid. Ent võrreldes seda vanema versiooniga (pilt 2), mis oli kasutusel eelmise kujundusega leheküljel, siis uuemal (pilt 1) on minu jaoks see erinevus, et see jätab sellise “katsumise” tunde. Nagu oleks logo külge triigitud, umbes nagu T-särkidel. Kosmiline, ehk mitte nii kosmiline kui “Salatoimikud” või “Star Trek” või mis iganes taolised ulme- ja paranormaalsetenähtustega sarjad-filmid ka ei oleks, aga siiski piisavalt kosmiline (vahest ehk isegi 3D), et paneb mõtlema, kas Kanal2-e logo on pärit Maalt või hoopiski Veenuselt või Marsilt. Seega sugulased Andrus Ansipiga. Ent olenemata mu eelmisest kriitikast see meeldib mulle. Ausalt! Usun, et oleks mina Kanal2-e veebilooja, ei oleks mina seda vist nii teinud. Siiski, iial ei või teada. Ka mina olen piisavalt kosmiline, et luua midagi kosmilist, mis oleks kümme korda kosmilisem, mida tuleks isegi Mulder ja Scully uurima.
Kolmas blokk oleks teemal saatekava ja põhimenüüd. Mina aga alustaksin vasakult liikudes tasapisi paremale.
Vasakul pool on vaikimisi kuvatud vastava päeva kogu kava, kuhu hiirega peale liikudes avaneb tõenäoliselt Javascripti abil eraldi (info)box telesaate ja -sarja infoga, mis, tunnistame ausalt eks, on mugav. Ei pea kusagil klikkima lihtsalt tutvustuse nägemiseks. Ka hindamiseks mitte. Sellegipoolest ei eemaldatud klikkimise võimalust telesaate nimel, millel hiirega vajutades saad kuvada arvutiekraanile veidi rohkem inffi, kaasa arvatud treiler, kui seda pakub infobox. Kui kellelgi peaks aga Kanal2 enda kavast siiber saama, saab soovi korral kuvada hoopiski sõsarkanali telekava. Kõige huvitavam, aga siiski vägagi loogiline tegu veebitehnikute poolt on aktiivse kanali kava logo kuvatus. Valitud kanali embleem muutub ähamusest päris selgeks, mille järgi peaks isegi teiselt planeedilt pärit Ansipil kupli põlema panema aru saamisega, mis kanali kava ta parajasti loeb :wink:
Ja passiivne kanal, mille kava ei soovita vaadata, kuna seal arvatavasti näidatakse “Meeleheitel koduperenaisi”, kes veel meeleheitlikumad, kui eelmisel hooajal, siis see muutub selgemast ähmasemaks. Seega päris hea variant. Siiski mina leidsin, et nad oleksid võinud kolmanda lahtri juurde lisada ja kuvada sinna näiteks Reporter.ee RSS Feed’i (kuigi see allpool olemas). Usun, et see oleks kindlasti lugejaid ja vaatajaid Reporterile juurde toonud.
Veel leian, et kanali kava valiku peal olevad nädalapäevade esitähtede link (hover siis) võiks hiirega peale minnes minna teist värvi, näiteks valgeks, mis sobiks selle osaga ideaalselt kokku.
Nüüd, võttes suuna tiba paremale, treilerite ploki peale, on samuti hästi paigutatud. Mind häirib ainult esimese bloki treiler-video suurus. See võtab ju pool sellest osast enda kanda. Eks nad tahavad sellega vist rõhutada seda, mida nad vaatamiseks pakuvad. Järgmine osa tundub olevat kopeeritud TV3-e kodulehelt, kes võttis sellise telesaadete kuvamisvariandi kasutusele aasta või kaks tagasi. Eks samuti töötab Javascriptiga, nagu ikka, eks ole, aga mis mulle selle osa juures meeldib, on number kahe all pesitsev Tuuli Roosma “Saladuste” pilt. Tuuli on minu jaoks alati olnud kena naine (mis sest, et ei ole teda ilma grimmita näinud), ja see pilt on tehtud veel kenamaks, kui mõned Hollywoodi staaride fotod kokku. Ühe negatiivse omaduse leidsin aga siiski. Leian, et saadete reklaamosa vaheldub liiga kiiresti. Selle pooleteist sekundi asemel võiks olla näiteks kolm sekki. Et siis pisike soovitus Kanal 2-e veebitoimetusele (või siis Attitude OÜ-le).
Ja nüüd mind enim häiriv ja natukene mitte häiriv osa – peamenüü. Menüü, kus kuvatakse Omasaated, Kava, Sarjad ja Filmid ning Registreeru ja login.
Alustame taaskord vasakult ehk “Esileht” kuni “Vaata saateid” menüü osani. Mis mulle meeldib, on hover ajal lingi taustaks tulev värv, mis, ma leian, sobib. Siiski selle alammenüü lingid on minu jaoks nii palju jama, et mida pikem saate nimi, seda tõenäolisemalt seda lühendatakse. Maa’p viitsi välja hakata nuputama, mis saate või filmi nimi on. Aga vat’ klõpsu kah ei soovi teha. See oleks hetkel ainus miinus, mille suutsin leida.
Nüüd aga, minnes sisse logimise ja registreerumise juurde, siis selle uueks kasutajaks regamisel on sees mingi kala – nimelt täites kõik kohustuslikud väljad, ei saa sellest hoolimata uueks kasutajaks. Milles viga? Viga on veebitoimetuses (Attidue OÜ-s), kes registreerumislehele ei lisanud välju, mis aga tuleb uueks kasutajaks saamisel täita. Minul on selleks lahtriks riigi valimine. Mitte just kõige hoolikam töö Attitude OÜ poolt. Muidugi mõistetav on, et iga inimene teeb vigu. Keegi ei ole täiuslik. Mis mind aga imestama paneb, on nende ükskõiksus kasutajate suhtes. Kindlasti on keegi teatanud, et ei saa registreeruda. Sel juhul peaks kanal lehe valmistajale veast teada andma või kasvõi panema üles teate hetkel registreerumislehe vea kohta. Millal see tuleb? Kes seda oskab öelda?
Allpool on aga veeb parem, millest ei tasu rääkidagi, sest mulle meeldib. Küll aga hakkas mulle silma footer ehk jalus ise. Pool teksti on lehe valmistaja nimest kaduma läinud. Muutku veidikene jaluse koodi ja asi on tibens-tobens;
Nüüd aga asun veel ühe teema juurde, mida ma ei oleks kunagi uskunud Kanal2-st. Nimelt on nad hakanud näitama 80-ndate kultussarja “Knight Rider”. Vaatasin ükspäev treileri ka ära ja usute või ei, aga mulle meeldis kanali poolne tutvustus. Vaata ja naudi Kanal 2-e treilerit sarjale videost!

Seega kokkuvõtvalt arvan, et Kanal2-e uus veeb on omamoodi huvitav, aga samas ka piisavalt kosmiliselt huvitav. Normaalne. Loodame ainult, et mõned mu soovitused, eriti lühendatud sarjade, saadete ja filmide nimed, kuulda võetakse ning tehaks’ veidi uuendusi ja muudatusi

Mida aga arvate Kanal 2 uuest veebist teie? Millega te olete rahul, millega ei ole?

Jagage postitust

Kommenteeri