/ mai 18, 2013/ Inimesed & ühiskond, Tehnika/ 0 kommentaari

Puutudes selle alaga igapäevaselt kokku tagastuspunkti operaatori ja piirkonna juhina, märkan igapäevaselt taaraautomaadi valet käsitsemist, ebaõiget taara sisestamist ja vahetevahel ebaviisakat käitumist taara toojate ehk klientide poolt.
Nüüd üritaksin seda siinkohal veidi parandada – seetõttu kirjutan sellest, kuidas oleks õige automaati kasutada ja taarat sisestada ning kuidas taolises avalikus kohas käituda.

MOYA taaraautomaadi kasutusjuhend

MOYA taaraautomaadi kasutusjuhend

Esmalt hakkame pihta põhipunktist ehk taaraautomaadi kasutusjuhendist, mis igas taaramajas Saaremaal Kuressaares masina lähedusse lugemiseks ja teadmiseks ülesse on pandud:

1. Plastpudelid ja alumiiniumpurgid võiksid olla sama kujuga nagu ostuhetkel. Jälgige, et pudelil ei oleks kahjustatud triipkood.
2. Eemaldage klaas- ja plasttaaralt korgid.
3. Asetage tühi taara aeglaselt põhi ees. Ärge lükake pudeleid jõuga ega visake neid. Seejärel, kui taara on automaadi poolt registreeritud, sisestage järgmine.
4. Ärge toppige kätt masinasse ega üritage seda jõuga läbi lükata (viimasel juhul võib pudel küll läbi tulla, kuid raha ei loeta. Samuti võib automaat minna lukku (ekraanile ilmub tabalukk), kuna seda loetakse “varguskatseks”, sel juhul ei saa taarat sisestada enne, kui lukk on maha võetud. Selleks tuleb pöörduda operaatori poole.).
5. Tõrke korral, kui taara tuleb tagasi, kontrollige etiketti, pandimärgi olemasolu, triipkoodi, mis peab olema loetav (ei tohi olla kahjustatud, varjatud ega must/tolmune) ja veenduge, et taaral ei oleks mõlke ega oleks vormist väljas. Proovige vajadusel mitu korda. Jälgige ekraanil olevat informatsiooni. Vajadusel pöörduge taara töötaja poole.
6. Sisestamise lõpetamisel vajutage rohelist nuppu kviitungi väljastamiseks. Tšekk andke poodi kassasse (või taaramaja töötajale, kui tema peaks rahasid väljastama).


Tähelepanu!Taarat tuues tuleb alati arvestada mõningate lisaminutitega, mis võivad sisestamise ajal tekkida näiteks automaadi täituvuse või rikkega, järjekorraga ja taaratöötaja mujal viibimisega (töötajal on õigus ära käija, nt. poes, kodus söömas jne.). Sel juhul tuleks oodata taaratöötaja saabumist, mis tavaliselt võtab aega kuni 15 minutit või helistada infonumbril, mis kättesaadav automaadi ekraanilt.
Peamine on mitte kaotada närvi ja jääda rahulikuks, olgu olukord missugune tahes. Ärge nähke kogu seisukohta endast lähtuvalt, vaid üritage seda näha ka taaratöötaja seisukohast.


Rääkides aga korrast ja käitumisest, siis tuleks meeles pidada mõningaid lihtsaid punkte. Nende täitmisel võid olla kindel, et taaratöötaja ehk operaatoriga ei teki ebameeldivusi:

Keelumärk1. Taaramajas on rangelt keelatud suitsetamine ja mistahes alkoholi tarbimine. Samuti ei ole lubatud viibida taaramajas ilma pudeleid toomata ebakaines olekus või mistahes naorkootilis(t)e ainete mõju all (peale pudelite andmist tuleb lahkuda!). Ka ei ole lubatud taaramajas magamine.
2. Taaramaja seinal olevate mistahes siltide kritseldamine ja sodimine ei ole lubatud. Samuti on rangelt keelatud masina kallal toore jõu kasutamine ja niisama lõhkumine (jalaga, rusikaga, jms.). Operaatoril on õigus kutsuda politsei või turva ekipaaž (või turvamees, kui see poes olemas on), mis antud poodi, mille alla taaramaja kuulub, valvab ja kinni pidada korrarikkuja.
3. Taaratöötaja ruumidesse sisenemine ei ole lubatud ilma taaratöötaja ja/või piirkonnajuhi loata.
4. Väga tähelepanelik tuleks olla taaramajas prügikasti kasutamisel: prügikastidesse ei ole mitte mingil juhul lubatud panna klaaspurke ja pandimärgita klaastaarat (viina-, šampuse-, likööri- ja teisi klaaspudeleid ja klaaspurke), pappkaste ja prügi. Nimetatud asjad tuleb viia selleks ettenähtud kogumiskohta (klaas- ja papikonteinerid, prügikastid jms.).

Antud juhend ja abitekstid on kirjutatud Kuressaare taaramajadest lähtuvalt.
Olge siis tublid ja andke endast parim nende juhendite järgmisel mitte ainult Kuressaares, vaid terves Eestis. Seda tehes ei tohiks teil kui kliendil operaatoriga mingeid probleeme tekkida. Samuti, kui teie olete viisakas töötajaga, on nemad üldjoontes viisakad ka teiega (muidugi peab operaator olema teiega kui kliendiga alati viisakas).

Tegelikult, nagu inimesed isegi arusaavad, on taara tagastamine väga lihtne. Pange taara automaati rahulikult, ärge kiirustage. Rikke korral jälgige automaadi juhiseid ekraanilt. Ja oodake, kuni töötaja rikke, milleks enamasti on kottide täituvus maksimumini, kõrvaldab. Ja kindlasti pidage kinni elementaarsest viisakusest, ka siis, kui neid välja pole toodud.
Kui tekib veel küsimusi, esitage need kommentaariumis või meie Facebooki lehel ja vastame teile!

Vaata ka:
Moya
Moya Facebookis

Hoiame Eestimaa puhta!

Jagage postitust

Kommenteeri