/ jaanuar 28, 2017/ Inimesed & ühiskond/ 2 kommentaari

Kusjuures selle postituse kirjutamist olen kaalunud suisa enam kui 5 aastat, kahjuks (ja kellegi õnneks) ja millegipärast ei ole kunagi selleni jõudnud. Mõtlesin siis YouTubest Eesti mussi kuulates :music: , et teen selle täna teoks. Nimelt jäin mõtlema omal ajal, mis ikkagi juhtub pärast surma? kas tõesti läheme taevasse Jeesuse või Jumala juurde Paradiisiaeda või Eedeni aeda, millesse sügavalt kiriklased usuvad või satub suurem osa elanikkonnast Põrgusse, Vanakuradi juurde, millesse usub teine osa rahvastikust? Või on mõlemad versioonid sulaselge jama, mis kunagi kellegi poolt lihtsalt välja mõeldud on? Võta sõrmest või tõmba näpust, kellel on õigus ja kellel mitte. Või on õigus kõikidel ja samas mitte kellelgi.
Viimane osa inimkonnast, kelle hulka kuulun minagi, usub, et kõik on jama. Olen alati olnud seisukohal, et usun väidetavalt Kõikvõimsasse alati ja ainult siis, kui Jeesus või Jumal mulle ennast ilmutab ja näitab. Ma pean teda nägema isiklikult, siis saan ka uskuda!
Või väide usuõpetuse tundidest, kus ma kahjuks põhikooli ajal käima pidin, ja Piiblist, et Jeesus löödi risti, elas mingi aja, siis viskas sussid püsti. Ning et hiljem, vist oli 40 päeva hiljem tõusis surnuist üles ja läks taevasse oma isa Jumala parema käe alla (või kuidagi nii :hmm: ). Kas see ka oli nii? Noh, mina ei tea. Ma pole mingi ekspert sel alal, kuid selle postituse tarvis Jeesuse kohta veidi uurides leidsin artikli, mida saab lugeda Jeesus Kristuse Miksikesest ning sealt jäi silma kindel lõik, mille märgistasin paksema kirjaga, kuid toon tsiteeritult välja kogu selle lõigu:

Ristiusk on üks maailma suurimaid religioone ehk uske. Sellele pani nö aluse inimene nimega Jeesus Kristus. Ta olevat elanud mitu tuhat aastat tagasi 30 aastat Maal. Jeesusest jutustavad Uue Testamendi evangeeliumid. Väidetavalt on selle kirja pannud mehed, kes olevat Jeesust tundnud: Johannes, Markus, Matteus ja Luukas.
Jeesuse isa oli Jumal. Evangeeliumides on kirjas, et Jeesus Kristus oli juut. Ta olevat sündinud Rooma riigis Juudamaa provintsis Petlemma linnas.
Kui Kristus sai 30,hakkas ta Palestiinas ringi rändama ja seda usku levitama. Palestiina oli tol ajal Rooma valduses.
Evangeeliumid räägivad ka tema imetegudest. Ta suutis isegi surnu üles äratada või näiteks ratastoolis oleva inimese taas käiaks teha. Piiblis on näiteks selline koht, kus üks ratastoolis olev mees kurdab oma muret teistele. Mitte Jeesusele vaid teistele inimestele. Jumala poeg Jeesus Kristus kuuleb seda ja ütleb talle, et ta tõuseks püsti. Mees aga ei usu teda. Ta arvab, et Kristus vaid pilkab teda. Lõpuks nõustub ta tõusma ja ennäe imet! Ta suudab kõndida kuigi ta on palju proovinud.
Paljud inimesed arvasid, et Jeesus proovib inimesi Rooma võimu vastu üles ässitada ja lihtinimesi mässama panna. Jeesus Kristus vangistati, seejärel peeti tema üle kohut ja lõpuks otsustati surma mõista. Selle kõige suurim eesvedaja oli Rooma asevalitseja Pontius Pilatus.Jeesus tapeti. Ta pandi ristile, mis asus Jeruusalemma linnamüüri taga Kolgata mäel, ja löödi siis käed-jalad naeltega kinni. Pärast Jeesuse surma olevat ta sõbrad tema surnukeha pannud ühte hauda, mis suleti suure ja raske kiviga. Kolm päeva hiljem, pühapäeva hommikul avastati, et tema haud on tühi. Jeesus Kristus ilmutas end oma sõpradele ja õpetas neid. 40 päeva hiljem tõusis ta taevasse. Surnuid mälestatakse ka täpselt 40 päeva pärast surma. Sel ajal on meil selle järgi pühad nimega lihavõtted ehk ülestõusmispühad või on ka kolmas nimi – munadepühad.
Kui Jeesus Kristus tundis, et tema lõpp Maa peal hakkab lähenema, kutsus ta kõik oma 12 jüngrit kokku ja korraldas söömaaja. Ta võrdles leiba oma ihuga ja veini oma verega. Praegu on leiva söömine ja veini joomine osa kristlaste jumalateenistusest.

Uskumatu, kas pole? Suurte võimetega inimene (kui teda üldse inimeseks nimetada saab?) äratab üles surnud, ravib terveks haiged ja muudab vee leivaks. Minu jaoks väga raske uskuda, sest selliseid võimeid inimesel lihtsalt olla ei saa. See ei ole võimatu, vaid praktiliselt ja põhimõtteliselt võimatu! Ükski ravitseja, olgu selleks Kaika Laine, Jäneda nõid, selgeltnägija Nastja, Andres Saks, Veeliks Jalakas, Vigala Sass või viimasel ajal palju tuntust kogunud Igor Mang ja kes veel iganes, ei suutnud otseselt kedagi terveks ravida. Enamasti nad ütlesid ainult, mis viga on ning suunasid inimese arsti juurde. Aga et jalutu teha käiaks? Ei! Kindlasti mitte! See lihtsalt ei saa olla võimalik!
Ja surnute ülesäratamine – see on võimalik ainult ühes kuradima heas ulmefilmis (minu jaoks pole ulmefilmi olemas, kõik selle žanri filmid on minu jaoks põnevikud), kus surnud tõusevad hauast zombidena üles ja nagu filmidele kohane hakkavad kohalikke elanikke terroriseerima mistahes viisil ja põhjusel.
Nüüd uitmõte, mis tuli, et kui Jeesus suutis terveks ravida haiged ja vigased ja äratada üles surnud, siis miks ei suutnud või teinud ta endast kõik selleks, et igal inimesel tollest ajast ja praegusest ajast oleksid surematud? OK, sellest saan isegi aru, sest vastasel juhul tekiks Maal ülerahvastatus, kuhu keegi enam ära ei mahu ning seetõttu inimesed peavad surema, et teha ruumi uutele inimestele, kaasa arvatud enda järglastele.
Kunagi sattusin tuttava Reinuga samale teemale ning nõustusime üksmeelselt, miks on usklikel (ja Jeesusel) elu paika pandud nii, et kui inimesel läheb elus hästi, siis täna Jumalat (või Jeesust), kui aga sitasti, siis oled ise süüdi. Mina sellega ei nõustu. Seda lihtsal põhjusel: kui Jeesus on kunagi väitnud, et tema on just see, kes sünnihetkest alates määrab inimese saatuse, et missugune saab olema inimese elu sünnist surmani? Mis probleeme inimene elus läbi kogema peab, kelle maha matma? Keda aitama ja keda mitte. Missugune on inimene olemuselt, välimuselt, iseloomult, käitumiselt? On ta loodud kurjategijaks või sõnakuulelikumaks inimeseks kogu Universumis?
Kui tema (meelega väikese tähega!) väidetavalt kõik selle loonud on, siis peaks tema võtma ka vastutuse kõige selle eest, kuidas inimene käitub. Ei saa olla, et hästi käitudes tuleb tänada teda ning halvasti käitudes või midagi paha või seadusevastast tehes on süüdi inimene ise. Ei, ei ja veelkord ei! Kui on öeldud, et Jumal (või Jeesus) on pannud paika kogu inimese, nagu eelpool välja toodud, siis tuleb võtta ka vastutus kõige eest!
Samuti võiks norida inimeste võrdsuse kohapealt: kui Jumal (või jällegi, Jeesus) on väitnud, et tema silmis on kõik võrdsed, siis miks nad ei ole? Miks on mõnedel inimestel rohkem võimalusi kui teistel? Miks peab mingi osa elanikkonnast virelema ja vaevlema, samas kui teised elavad nagu kuningad sultanite ajastul? Saavad lubada isiklikke kodusid, autosid, puhkusereise aastas mitmel korral, samas kui mõni teine teises Eesti või maailma otsas otsib toitu prügikastist, nurjab kahe liitrise Säästu Kange raha Rae Toidukaupade maa-aluses parklas, käivad ringi rebenenud riietega ja on räpasemad kui sead peale muda sees müramist. Miks on see nii? Lihtne ju: sest elu ei olegi õiglane. Elu on karm ja täiesti ebaõiglane, kuid Jumalal ega Jeesusel pole sellega mingit pistmist, sest elu ei olegi õiglane. Jeesusel ja Jumalal on siis sellega palju pistmist, kui kõik on omavahel võrdsed.
Või näiteks surm – miks lahkuvad osad inimesed elavate seast kohe peale sündi, osad 20-30 aastaselt ja veidi suurem osa 50-70 aastaselt. Ülejäänud, keda Eestis on väga väike protsent (AINULT pakun, et umbes 5%-10% elanikkonnast) elavad enam kui 100 aastaseks. Kusjuures ei saa väita, et suits ja alkohol tapab, sest mitmed üle saja-aastaseks elanud mehed (ühes dokumentaalis isegi 1 naine) on väitnud, et nad on teinud terve elu tobi. See on hea näide sellest, et suits ei tapa!, vaid soodustab surmasid, vähke (seda olen ka mina alati väitnud!). Seega ei ole ka see mitte mingil moel seotud ei Jumala ega tema Pojaga.
Aga miks peab inimene surema noorelt, nagu oli seda Elvis või Jackson. Või Whitney Houston või Ritchie Valens, kes kõigest 18 aastaselt sai surma Iowa lennuõnnetuses (nende seas ka Buddy Holly)? Jällegi, usklikud ütleksid sellepeale arvatavasi umbes nii: “See on pandud paika Jumala (Jeesuse) poolt ning järelikult oli tema elu selles maailmas (loe: elavate maailmas Maal) läbi.”
Mina aga väidaksin julgelt, et inimene oli oma täitnud oma mission accomplished: ta oli juba Los Lobosega kuulsaks saanud, ta on saanud oma koha rock’n’rolli Aukojas… Mida veel soovida? Aga ei, millegipärast ei võimaldatud või ei lubatud elada kauem kuni traagilise lennuõnnetusi. Kelle kätetöö? Arvatavasti Jeesuse (või Jumala) kätetöö, kuna nende elu Maal “oli saanud läbi” mistahes põhjustel siis…
Või miks tekivad inimestel erinevad sõltuvused? Inimene alguses proovib, siis mõtleb, et ah! proovin veel, midagi halba ju juhtuda ei saa ja siis, mingi aeg hiljem, põmm! ja ongi sõltuvus! Ja jällegi, keda süüdistad – ikka iseennast, mitte ülakorruse vanamehi!
Või võtame kas või Eesti sotsiaalosakonnad – osades perekondades on just nimetatud ametnikest tõprad kinni rohkem kui kkahekümnega küünega. Miks on nii, et osad perekonnad neist sõgedatest hulludest, kes peavad end spetsialistideks (veel hullem kui peaspetsialistideks), kuidagi lahti ei saa, kuid millegipärast mitte persetki ei oska. Rääkimata lastekaitsespetsialistidest (see sõna peaks olema lausa jutumärkides), pääsevad ja saavad elada rahulikku normaalset elu, samas kui mõni teine perekond, kus tegelikult pole mitte mingisugust probleemi, peab neid taluma nagu ajuvähki, mis aina pitsitab ja pitsitab, kuid mida kuidagi ravida ei saa. See on nii selleks, et lastekaitseseadust ega perekonnaseadust ja mistahes muud seadust (olgu selleks karistusseadustik, võlaõigusseadustik, põhiseadus jne.) ei tee ega massiliselt tooda Jeesus ega Jumal (kaitseks neile), vaid mõtlevad välja kantpead Riigikogus, kes ei suuda vahet teha heal ega halval, isegi oma perse suurust ei nähta, aga raha tahavad sitapead maksumaksjatelt, kelleks on IGA EESTLANE, võimalikult palju. Mida rohkem, seda parem! Aga mida saab kasu tavaelanik. Zero! Mitte munnigi, sest Jumal (või Jeesus) on loonud inimesed, kes lähevad ameti peale, kes ei saa teiste töödega hakkama. Nendele on riigi poolt (seega järelikult ka maksumaksja poolt) kindel kuupalk, võib-olla ka lisaboonus, arvatavasti ka erinevad hüved, ja võim, mis järgneva viie aasta jooksul on hullem kui Norras, kus lapse eraldatakse perekonnast igaveseks ainuüksi sellepärast, et lapsel olid juuksed hommikul lasteaeda viimise ajal kammimata…; Ja sellest teeme veel juttu. Uskuge mind!
Ja nii on paljude asjadega, mistahes asjadega. Kes nõustub, kes mitte. Kes nõustub osaliselt ja kes isegi seda mitte. Aga peamine on see, et sain jälle avaldada arvamust teemal, millest siiamaani veel teinud pole. Vot nii!
Kuid teie, kes te seda artiklit loete, olete alati oodatud vastuväitlema kommentaariumis!
Praeguseks aga kõik. Ja lisana mainiksin, et see postitus sel teemal, mis puudutab eespool mainitud sotsiaalosakonda ja üle üldiselt lastekaitsest ei jää viimaseks, kohe kindlasti mitte…

-//- Järgneb…

Jagage postitust

2 kommentaari

 1. Tahtsin juba tegelikult eile selle jumala teema kohta kommenteerida, aga siis läks meelde ja keset ööd oli juba hilja arvutisse tulla, et sellel pisut pikemalt peatuda. Tegemist on kõigest minupoolse nägemuse ja infoga asjast, mitte absoluutse tõega

  Sa ütlesid, et oled see viimane osa inimkonnast kes usub, et see kõik on jama. Mina olen sellega nõus vaid osaliselt. Mis puudutab Jumalat ja Jeesus Kristust, siis on minu meeles võimalik et viimane mingil määral võimetega mees e.m.a oli. Tänapäevalgi on olemas ravitsejaid. Kes tegeleb füüsilise, kes mentaalse, kes energeetilise kehaga. Mõnedel juhtudel võib uuesti kõndimine kui ime olla võimalik. Võrreldes selle dokumentaaliga, mida lugesin, et üks poiss kasvatas endale ise põlvest saati jala tagasi ja rakutasandil teoreetiliselt ma selle võimalikkusesse ka usun, siis siiski on kõndimine minu jaoks tõenäolisem. Muidugi aga võis käimisvõimetu mees olla ka simulant, kuid kes seda siis Piiblis mainiks. :D Asja teeb aga minu jaoks mitte usutavaks imeks ka ratastooli olemasolu. Kas tõesti enne meie ajaarvamist oli selline asi juba leiutatud? Surnud inimest üles äratada oleks küll tõeline ime, pealtnäha surnut ehk kliinilsest ajutisest surmast või koomas viibivat inimest aga mitte.

  Minu jaoks ei olemas tuntud Paradiisi ega Põrgut. Kui aga mõelda hauataguse elu peale, millest räägivad selgeltnägijad, siis mingil määral on ka see tõsi. Hing saab olla kas paremas paigas (kuigi ma ei kujuta ette kus) ja siis meie maailmas rahutuna lõksus. Viimane vast sarnaneb põrguga küll. Aga nõustun, et kui Jeesus on väidetavalt loonud inimese saatuse ja inimese enda oma käe järgi, siis peab ka tema olema vastutaja, aga et mitte vastutaja rollis pahameelt osaks saada siis mõtlekski inimestele välja taeva ja põrgu? :D Why not. Seda ma pean muidugi ammugi täielikuks jamaks, et Jumal oli see kes lõi 7 päevaga kõik me ümber. Sellisel juhul oleks pidanud elama Jumal ju eelnevalt miljoneid aastaid. Või on jutt miljonitest ja miljarditest ka väljamõeldis? Lisaks sellele tekib küsimus, et kes lõi Jumala, sest Jumal oli ka ju ikkagi inimene, nagu Jeesus ja jüngridki. Või siis mitte?

  Ma olen lugenud päris mitmest raamatust, et erinevad usud mida me tänapäeval teame on tegelikult puhas jama ja nende erinevad versioonid on tuletatud vaid ühest algallikast, kui lugeda sünnilugude ja daatumite kohta. Mul on kusagil ka selle kohta eraldi täpsustav tekst üles kirjutatud, aga mine tea kus dokumentide hulgas see mul hetkel on. Kunagi ma isegi puhtast uudishimust püüdsin ise Piiblit lugeda aga keerulisuse tõttu jätsin pooleli. Igatahes kui lugeda erinevate uskude kohta, siis peaks tõde olema selgemast selgem. Seda saab ise kontrollida. Ma pole selleni ikka veel jõudnud kuigi plaanis on olnud. Küll aga võib tõesti paika pidada piiblite endi roll ja nende ettekuulutuste tõesus, kui vaadata toimuvat. See nõuab muidugi süvenemist. Mitte võtmata sealjuures kõike sõna-sõnalt. Aga et Jeesus käis ja kuulutas ristiusku? Järelikult selle Miksikese teksi põhjal pidi see usk olemas olema veel enne, kui ta ise risti löödi. Ja samuti tekib mul kohe küsimus, et isegi kui ristiusk on loodud algaallikast, siis mis põhjusel sai valituks just rist ja kuna?

  Tegelikult neid vastuolulisusi on palju, mistõttu ma Jumalasse ja lugudesse temast ei usu, aga kindlasti teatud mõttes tõde on Piiblites kindlasti olemas. Neid ju treitakse siiamaani. Kui vana on aga algne Piibel? Kus see on? Miks olid väidetavalt Aadam ja Eeva esimesed Jumala käe järgi loodud inimesed, kui oleks võinud alustada inimkonda ka enda ja Neitsi Maarjaga kes sünnitas Jeesus Kristuse? Kuidas ja miks on tegemist üldse sünnitanud Neitsi Maarjaga? Kuidas keegi üldse omal jõul saab suure raske kivi alt välja? Kas naelte löömisest võib tekkida verejooks, mis viib surmani?

  Nii palju küsimusi, nii vähe vastuseid. Ja minu kommentaar on veninud nüüd küll päris pikaks. :D Igatahes ma tahtsin jõuda just selleni, et lood sellisena nagu me teame, võivad on 90% juhtudest väänatud tõde inimrassi ajupesuks ja ülejäänud Piiblist krüpteeritud juhend samal ajal maailma vallutamisest ja valitsemiseks mingil põhjusel, nii nagu kusagil (ma ei mäleta kus) on olemas suur kivitahvel, kus on vist viies erinevas keeles kirjas nõuded, millest üks on hoida inimkond 500 000 000 inimese piires tasakaalus loodusega. :)

  Jumal aga laiemas mõistes võib olla ükskõik mis. Võib olla Kristus, Allah, Universum, kristall, teine inimene jne. Jumal on inimese jaoks see miski kõrgem ja võimsam, aga Jeesusesse nagu ka teistesse ei pea aga tingimata uskuma. Sa ju ei pea pingviinidesse ka uskuma lihtsalt selle pärast, et neid telekast näidatakse. :D

 2. Aitäh pika, kuid huvitava ja faktide rohke kommentaari eest! :ok:
  Mul ei ole kunagi midagi pikkade postituste ega vastunäidustuste vastu, kui inimene oskab ja tahab kirjutada ning oskab oma arvamusi põhjendada. Mulle väga meeldis su kommentaar, sest olid toonud välja palju erinevaid fakte, mida uskuda või mitte uskuda ja mitmeid põhjendusi, miks sina usud või ei usu.

Kommenteeri