/ september 18, 2017/ Mupsiku Õhtuköök/ 0 kommentaari

Ongi käes septembrikuu teine pool. Lisaks sellele, et eile selle postituse alustamise ajal käis telekast taustaks hääletult järjekordne James Bondi film, mida reaalselt peaaegu üldse ei vaadanud, võib-olla ainult vahepeal korraks kiikasin, ja JetAudio pleierist kõlasid suvajärjekorras esitatavad lood erinevatest muusikakaustadest :music: , mis mul arvutis on :yes: , oli vahelduseks sombusele ilmale eilsel päeval üldiselt superilm: päike paistis ja tuult polnud üldse. Mitte iiligi :lol: . Nii kena oli lapse ja koeraga õues jalutamas käia. Ent kohe peale ülestõusmist, kuid enne jalutama minemist tekkis kange kihk köök enda valdusesse võtta ning proovida valmistada taaskord midagi maitsvat hingele ja südamele, kehale ja vaimule.
Niisiis sai plika riietatud ning endki valmis pandud, krabasime autovõtmed ja suundusime otsejoones Maxima poole, et tuua juurde ahjukana-kartuli paja (nimetagem selle nüüdsest ahjukana-kartuli megapajaks) tarbeks just neid vajalikke koostisosi, mida mina klassikalisele Rannamõisa Linnuliha ahjubroilerile juurde lisada soovisin :yes: . Nii saigi poest ostetud Alma jogurtit, Leedus toodetud sulatatud suitsujuustu, Felix Voila väherasvast margariini (või teise nimega, nende sõnul, võileivakate), mune, Favorit köögivilju riisi ja šampinjonidega (keedetud valge riis, porgand, šampinjonid, punane ja roheline paprikas, roheline hernes, sibul, magus mais) ning Favorit kevadisi köögivilju (lillkapsas, aedoad, porgand, brüsseli kapsas, roheline hernes), Tere! piima ja kuna olen veinide osas võhik ega tea nendest absoluutselt mitte mõmmigi :( :blush: , sai seegi kord valik langetatud Karoliina hõõgveini kasuks.
Alustuseks panin keema seitse muna ning sel ajal, kui munad kuumas vees ja tulikuuma pliidiraua peal end palavalt surmavalt tundsid, koorisin mina kartuleid. Kui kartoškad kooritud, sai tulelt võetud munad ning peale kuuma vee välja valamist lasin kiirema jahtumise eesmärgil kaussi külma vee…
Kartulid kooritud ja pestud, asetasin need korraks kõrvale ning võtsin külmarist kolm muna. Nendest kolmest munast eraldasin munavalge ja -kollase eraldi nõudesse. Kollasega määrisin kokku terve kana ja lisaks muidugi kartulid. Munavalget proovis Kelli, aga ei talla maitsenud. Valasin kraanikausist alla :blush: , kuna sellega poleks olnud teha mitte kui midagi. Mida muidugi teete teie munavalgega, mu head lugejad, otsustate personaalselt teie ise :yes: .

Allikas: e-maxima.ee

Seejärel asetasin rahulikult kartulid kana (või broileri, kuidas keegi soovib) ühele ehk vasakule poolele. Siis praadisin ära hakkliha ning nimetatud Favoriti tooted ja panin mõlemast Favoriti pakist poole broileri paremale poolele, mille alla olin eelnevalt lõikunud mõned sulatatud juustuviilud. Nüüd valasin köögiviljadele peale jogurtit, et kõik köögiviljad oleks sellega kaetud. Lõppfaas selle poolega kulmineerub keedetud munaga – koorisin kaks muna ning tükeldasin need mitmeks tükiks ja asetasin siis köögiviljadele valatud jogurti peale.
Nüüd, kus parempoolse poolega tegeletud ja seal asjad enam-vähem tibens-tobens, oli taaskord aeg pöörduda tagasi vasemale ehk kartuli poole peale. Panin kartulitele endale sobivas koguses hapukoort ja omakorda selle peale 500g Saaremaa lihatööstuse hakkliha sealihast. Ning hakkliha peale pange vaheldumisi sulatatud juustu viile ja keedetud muna viile.
Pool teed on nüüdseks käidud: järgmised vähemalt tund aega on ahju päralt: seadsin ahju 200C peale, asetasin ahjuplaadi (või mida iganes kasutate teie) ahju ning vahepeal jälgides lasin pajal ahjus olla vähemalt tund aega, kusjuures ahju taimeri järgi kümme minutit enne aja lõppu valasin broileri peale Karoliina hõõgveini, mida julgelt võib valada teistegi koostisosade peale.
Olenevalt tegijast ja olukorrast, ahju temperatuurist ja mitmetest teistest teguritest võib tunni ajane aeg varieeruda, ent alla tunni ei tohi mitte mingil juhul küpsetusaeg jääda.
Nüüd, kui ahi on oma töö 110% täpsusega korrektselt täitnud, on lõppviimistluse aeg: sellel tootel minu eelistuste kohaselt pole kastet, kes aga tahab, siis valmistage kõrvale puljongikastet või miks mitte vahelduseks jogurti-sulajuustukastet.
Joogiks sai poes toidukorvi pandud Tere! piim eelkõige lapsele ja Karoliina hõõgvein täisealistele isikutele. Ning et inimene päris ära ei närtsiks, tuleb kanaroa kõrvale võileib nimetatud margariini ja paari-kolme sulajuustu viilu või kurgi suurepärases koostöös.
Muidugi kellel soovi, võib piima ja veini asendada mistahes inimesele meeldiva joogiga, olgu selleks tee või mahl, keefir. Isegi jogurt sobiks :drinkinginparty: .
Samuti võib Karoliina veini kana peale valamiseks asendada mistahes muu veiniga. Mida aga keegi soovib! :ok:

Siiski isiklikust seisukohast heidaksin paar asja ette, mis mulle ei meeldinud: esiteks Maximas müüdavad munad ehk Muhe Munad minu meelest keetmiseks sugugi ei kõlba. Eelkõige seepärast, et peale keetmist ja jahtumist, oli muna sisu koore küljes pingsamalt kui Dutch Dixon Reno Raines’i küljes kunagi olla saaks. Koorides jäi suurem osa munast muna koore külge kinni ja mina, kes olen sellistes asjades eriti nõudlik, ei ole sellega üldse rahul :angry2: .
Teine probleem oli kana sisemusega: nimelt väljast oli küpsenud kenasti, nagu on näha allolevatelt piltidelt, ent sisemus oleks tahtnud olla ahjus tunduvalt rohkem. Jah, võib-olla oleks saanud lasta veel kauem olla, siis aga oleks pidevalt olnud vaja jälgimist, et Rannamõisa Linnuliha farmis kasti löödud broiler päris kõrbema ei läheks.
Kas oli viga amatöörkokk Ailaris, kes ei lasknud ahjul kauem töötada, kuna leidis söögi valmis olevat või kana tootjas, ei oska ma öelda :( ;

Proovisime perega toidu ära ning tunnistame ausalt üksmeelselt – meile meeldib. Selles on nii liha kui looduslikke erinevaid köögivilju ja piimatooteid. Mida rohkem köögi- ja puuvilju ja tõenäoliselt piimatooteid, seda enam tänab meid selle eest meie isiklik organism, kuna sealt saadakse kätte kõik vajalikud vitamiinid;
Sulatatud juust pruunistus kenasti ja meie meelest maitses ülihästi. Samuti kartul oli hästi küpsenud: värvus sama, ei tõmbunud pruunikaks, nagu lootsin, see-eest hea ja pehme. Ja kõtu saabki täis! :ok2:
Köögiviljad olid enam-vähem samad, nagu pannil pliidi peal praadides. Aga jällegi – meie poolest ja meile sobisid :ok2:
Kuidas teie taolisi toite teete? Mis veini teie kasutate või olete toidutegemisel kasutanud? Jagage kogemusi ja muljeid kommentaariumis või blogi Facebooki lehel!

4 from 1 reviews
Ahjukana-kartuli megapada
 
Ettevalmistusaeg
Küpsetusaeg
Kogu aeg
 
Ahjukana-kartuli megapada erinevate köögiviljade ja muude heade koostisainetega.
Peakokk:
Kategooria: Ahjupraad
Koostis
  • 7 muna (olenevalt leibkonna suurusest)
  • Kartuleid
  • Küpsetuspaberit
  • 500g Saaremaa lihatööstuse hakkliha sealihast
  • Alma jogurtit (maitsestatud)
  • 100g hapukoort
  • 1,5-2kg Rannamõisa klassikalist ahjubroilerit
  • 200g Favorit kevadisi köögivilju
  • 200g Favorit köögivilju riisi ja šampinjonidega
  • Felix Voila margariini
  • Zelmas Piens (Leedu) sulatatud suitsujuustu
  • 3 muna (munakollane kana määrimiseks)
  • Karoliina hõõgveini
  • Mõned viilud musta leiba
  • Tere piima
Valmistamise juhend
  1. Keetke munad. Koorige ja peske kartulid.
  2. Praadige hakkliha ja Favorit köögiviljad.
  3. Asetage plaadile (või vormi) pandud küpsetuspaberi peale ahjubroiler ja kanast vasakule kartul. Määrige üle munakollasega, ka kartulid.
  4. Vasakule poole pandud kartulitele lisage hapukoor, hakkliha, seejärel suitsujuustu viilud.
  5. Paremale poole kõige alla suitsujuustu viilud. Siis praetud köögiviljad. Valage peale jogurtit. Kõige peale keedetud tükkideks lõigatud muna.
  6. Küpsetage vähemalt 60 minutit 180-200C juures.
  7. Valage kanale (ja kartulitele) veini. Küpsetage edasi.
  8. Soovi korral valmistage juurde puljongikaste.
  9. Serveerige! Kõrvaljoogiks piim, vein või jogurt ja kõrvalsöögiks must leib Felix margariini ja suitsujuustu või kurgiga

 

Jagage postitust

Kommenteeri