/ juuli 2, 2010/ Arvutid, Internet & muu elektroonika/ 1 kommentaari

Kas oled nõus .pri.ee maksustamisega?

  • Ei (93%, 14 Votes)
  • Ei oska öelda (7%, 1 Votes)
  • Jah (0%, 0 Votes)

Vastanuid: 15

Uus domeenireeglistik tippdomeen .ee alamdomeenile .pri.ee peaks plaanitult 5. juulil muutuma tasuliseks, kui .pri.ee aastamaksuks minule teada olevate andmete põhjal on enam kui 300 krooni (umbes 20 eurot) aastas. Jaagupi veebipiketiga (sisalik.dragon.ee/pikett) on lärmi lööma hakanud rohkem kui paarkümmend veebikodu omanikku, nende hulgas ka päris tuntuid blogijaid. Kindel on, et uus domeenireeglistik hakkab tootma kasumit, kuid mitte interneti tavakasutajatele, kes sooviksid .pri.ee alla majutada oma isikliku veebikodu, pildigalerii, blogi või lihtsalt midagi muud lahedat. Kasumit hakkaks eelkõige teenima suures hulgas Eesti Internet SA ja muudab nii mõndagi poliitikute kuupalgas. Minu arvestuste järgi, olenemata mu staatusest matemaatikas olla täielik võhik, peaks poliitikud aastas saama nimetatud aastamaksu peal kasumit kuskil 3-4 miljoni kanti, olenevalt .pri.ee kasutajate arvust. Aga tsiteerides Jaagupi argumente .pri.ee vabaks jätmise poolt, tekkis minul küsimus suures jaos poliitikutele ja EIS juhtkonnale, kas nende rahakoti paksuks on tähtsam kui järgmised argumendid?:

Paljud kodulehekülgede omajad, kelle veeb asub .pri.ee domeeni all, on otsustanud oma kodulehed kolida välismaiste domeenide alla, näiteks .net ja .eu. Kõige kurvem on osade veebikodude täielik kadumine Eesti veebimaastikult, mistõttu jääb Eesti internet tunduvalt vaesemaks.

Samuti nõustun Jaagupiga isikliku kodulehe omamisel saavat isiklikke kogemusi. Minu esimene internetis kodulehe loomise oskus tuli põhikooli ajal, kui palusin arvutiõpetajal mind veidi õpetada ja näidata, kuidas luua kodulehekülge. Ta oli nõus. Kogu töö tegi ta minu eest ära, ma ainult jälgisin huviga… Ja koodid, mis ta vahepeal mullegi näitas, jäid mulle meelde ja sealt sujus asi edasi. Mingil ajal sattusin CSS-i juurde, hakates suuremat huvi kodulehekülgede loomise vastu tundma. Aga isiklikul aadressil blogides, kasutades selleks WordPressi platvormi (või mida keegi ka ei kasutaks), saab juba sellest õppida suht palju vajalikke teadmisi, mida hiljem võiks rakendada uutes valmistatavates lehekülgedes. Jälle üks pikk, aga tore näide, kuidas inimesed saavad õppida uusi teadmisi, aga selleks oleks eraisikutele vaja oma domeeni, kus seda harjutada ja katsetada. Ja kõige paremini sobiks selleks domeeniks .pri.ee. Milleks võtta meilt see lõbu ja toota midagi head Eesti internetile ja suures laiaslaastus isegi Eesti internetimaastikule. Ma isiklikult arvan, et nii mõnedki eraisikud, kelle blogi, foorum, fännisait või lihtsalt huvitav koduleht asub Eesti tippdomeeni alamdomeeni lõpuga, toodab Eestile suuremat kasumit kui mistahes ettevõtted kokku. Üheks taoliseks põhjuseks oleks vaba voli kirjutada millest tahes. Aga ettevõtted seda kuigi palju lubada ei saa, kuna peavad jääma oma liistude juurde. Eraisikute blogisid loetakse, või vähemalt külastatakse, ma usun, tunduvalt rohkem. Kusjuures lehe külastaja ju märkab alati .pri.ee lõppu, mis on otsene viide Eestile.

Kolmandaks, eraisikute lehed ei konkureeri tõepoolest .ee tippdomeeniga, kuna isikliku (ehk eraisiku) kodulehe, eriti veebipäeviku eesmärgiks ei ole lehele saada võimalikult palju külastajad. Eesmärgiks oleks siiski isiklike mõtete, tundmuste, arvamuste avaldamine mistahes teemadel, juhtumitel. Seega ei konkureeri eraisikute lehed ettevõtjate tippdomeeniga juba reklaami tõttu – eraisikud seda tavaliselt ei edasta, ettevõtjad aga edastavad.
Ja kommenteerides Eesti Interneti SA üht töötajat, kes väitis et “Nüüd saate kõik kõrimulguni päris .ee domeene registreerida”. Keda see huvitab? Eraisikuid huvitab ainult üks aadress, mitte mitusada. Kusjuures hinnast seda lauset mainides ei öeldud.
Nagu olen ühes postituses maininud, on Eesti persse läinud riik ja seda eelkõige poliitikute tõttu, kelle suurimaks eesmärgiks on röövida rahvast nii palju kui’s võimalik! Aga selleks, et rahvas ise kasumit saaks, selleks ei tehta midagi. Jaagu ütles õieti – Kui sina ei tegele poliitikaga, tegeleb poliitika sinuga!
Järelikult toodab uus domeenireeglistik kasumit miljonites, aga seda Toompea sigadele (loe: poliitikud) ja ettevõtele, kes .pri.ee haldusega tegeleb. Antud hetkel siis Eesti Interneti Sihtasutus.
Just seepärast mina ja mu veebikodu Muleioleblogi.net ning HomezoneFoorum.net (kuigi ei ole listi lisatud) toetavad seda aktsiooni. Eesti poliitikud ja teised kõrgemad ametnikud peavad austama ka lihtelanikke, mitte ainult poliitikuid ja teisi tähtsaid isikud.

Jagage postitust

1 kommentaar

  1. Suht nõus selle jutuga. Eesti on kaotanud juba selle lodeva domeenimajanduse tõttu miljoneid kroone ja kaotab veelgi kui uude seadusesse vajalikke mudatusi ei tehta. Tahaks küsida miks üldse lastakse pumba juurde inimesed. kes rahvale kuuluvat resurssi teab kelle taskusse pumpavad ? Karm aga tõsi. Selle asemel võiks luua olukorra, kus oma maa tippdomeen oleks au sees ja rahva teenistuses. Usun, et seeläbi oleks ka teenitavad summad märksa suuremad pikemas perspektiivis …

Kommenteeri