/ detsember 26, 2017/ Inimesed & ühiskond, Meelelelahutus/ 0 kommentaari

Jõuluajast, mis meil väga tegusalt möödus, kuna olime Bacilloli perega maal ning tähistasime oma kambaga pühasid, ja talvest ja natukene kõigest, mis nende kahe teemaga seostub, nüüd pajatada veidi soovin ma, keegi teine mind selles aidata ei saa :D .
Nimelt olen sellele varem mõelnud ja juhtusin nendele mõtetele ka ajal, mil selle artikli kirjutamist alustasin, miks peavad jõulud igal aastal olema. Mu meelest oleks tunduvalt mõistlikum ja lõbusam, kui pühad oleksid näiteks iga viie aasta tagant. Oleks kasulikum majanduslikult ning ei peaks igal aastal vaevama oma armast peakest, mida kellelegi kinkida. Kas see või too asi on üldse kingisaajale vajalik või kas antud isik seda üldse soovib :hmm2: ?
Need on jõulukingituste tegemise ajal ühed peamised küsimused, mis alati mul esile tekivad. Sünnipäevakinke tehes on olukord enam- vähem sama :blush: .
 
Tegelikult on jõulud inimeste viimaste hingetõmbeni tehtavad maratonjooksud erinevate poodide vahel, et nüüd kiiresti-kiiresti leida puuduolevad kingid kõigile, kellele neid veel muretseda pole jõutud ja ei üllatuks üldse, kui ka neile, kes kinki ei soovigi, suur stressitekitaja. Kõik, mis saaks ära teha varem, rahulikult, tasa ja targu ning läbimõeldult, tehakse ikkagi viimastel päevadel, tundidel ja minutitel. Inimesed oleks nagu ajataju kaotanud peata kanad, kes kiirelt-kiirelt ringi sebivad ja aega enam üldse planeerida ei oska :( .
Kui hakata plaane mõtlema varem ja neid siis tasapisi ellu viia, rahulikult kuhugile kiirustamata, oleks kindlasti vähem stressi ja tavalises jõulusaginas tekkivat pinget. Inimesed puhkaks end välja paremini ja ka tervis ei veaks nii tihti alt. Nii et lugejad, kes ennast puudutatuna tundsid, mõelge sellele. Kas tasub igal-aastal korrata aasta varem tehtud ringi trallamist, kui oleks ajakulu kokkuhoiu mõttes ja majanduslikust seisukohast tark pidada pühi iga viie aasta tagant?
 
Ning lisaks jõulufilmid (ja jõulusaated), mida kõik telekanalid näidata armastavad. Nii ka mulle ja sulle ja veel paljudele-paljudele teistele. Osad kurvad, osad naljakad, mõned jällegi põnevad. Näiteks “101 dalmaatsiakoera” ja “102 dalmaatsiakoera”, mis eile ja täna teleekraanilt vaadata sai, pole aastaid enam näidatud ja seetõttu oli tore neid filme taaskord näha. Siiski, ainus, mis üle hakkab viskama, on Eesti telekanalite iga jumala aastal filmide kordamine. Siinkohal on kõige ehem näide TV 3 – igal aastal omaaegsed kultusfilmid “Üksinda kodus”, kus Macaulay Culkin kehastas 8-aastast Kevinit, kes tavalisest lapsest saab üleöö kodu turvasüsteem, et kaitsta maja kahe tumba-jumbast röövli eest (Joe Pesci ja Daniel Stern) ning esimest korda kaht Kevini esimest osa vaadates naersin end nii ribadeks, et pisarad tulid silmist. Nii naljakas oli :hahaha: , ning “Visa Hing”, kus Bruce Willise kehastatud John McClane on ainus politseinik kogu Universumis, kes iga aasta jõulude ajal satub ikka ja jälle samasse jamasse :)
Filmid on head, midagi halba ei ütle.
Ent nüüd… mul on mõlemad filmid pähe kulunud. Et võiks juba lõpetada nii kolmeks, viieks või suisa kümneks aastaks nende näitamise ja osta juurde midagi uut ja miks mitte varasalvest midagi.
“13. tänava ime” või “Valged jõulud” või “Lumemees Frosty” näiteks. Filme, mida näidata ja mis sobiks vaatamiseks pere väiksematelegi, on palju. Mõelge sellele, TV3!
 
Siis veel jõululaulud, milleta ei saa üle ega ümber ning mida igal aastal kuulan. Tänapäevasemad ja vanemad klassikud.
Kes meist ei teaks “Aisakella” ja “Oh kuusepuud”. Või “Valgeid Jõule” ja “Tiliseb, Tiliseb Aisakella”? Või šotlaste “Auld Lang Syne’i”, mis mulle väga meeldib ja millest enam kui kümme aastat tagasi on tehtud väga hea remix, või “Joy To The Worldi”, mis Records 2000 plaadil, mille raadiost Elmar omale 2003.aastal (vist oli 2003 :hmm: ) võitsin, on samuti superhea remixiga :ok2: .
Kui kellelgi vähegi võimalik, muretsega omale see plaat kusagilt. Minu seisukohast võttes on see seda väärt.
 
Ning nii nagu ei saa Läti hakkama ilma Lätita ega keskad ilma oravateta (ja vastupidi :funny: ), ei saa mina hakkama traditsioonilise jõulusöögi ja piparkookide, kuid eriti mandariinideta. Piparkoogid ja mandariinid ning üldse traditsiooniline jõulutoit – prae- või hapukapsas, kartul, verivorst ja verikäkk, liha ja kaste on asjad, mis kuidagi tekitavad jõulutunde, need peaksid olema toidulaual. Muidugi tuleb toiduga osata piiri pidada, tuleb tunnetada piiri ja mitte end üle süüa.
Lisaks eelnevale oleks jõulutunde tekkimiseks (või vähemalt tekkimise eelduseks) vajalik talvele kohane libedus ja külmus (külmakraadid), mida veel olnud pole ja kohe kindlasti lumi, mis kadus ja sulas kiiremini kui see maha sadada jõudis. Ilma lumeta, ent ainult vihmasajuga, nagu on olnud see aasta, on õues sitt sügis. Kuid see ei ole õige! :angry2: .
Talvine aeg vajab külmasid temperatuure ja lund, mida taevast kuidagi alla sadada ei taha. Kurb, väga kurb :( .
Ei tea, kas erinevate riikide tuuma- ja rakettide katsetused rikuvad loodust või mitte, kuid miski mõjub loodusele nii hävitavalt, et isegi lund ei saja enam. Inimesed oma tobedate otsuste ja tegudega rikuvad loodust :( . Kas tõesti teisiti ei saa?
 
Sellised on minu mõtted jõuluajaga seonduvalt.
Mis mõtteid ja tundeid see aeg teis tekitab?

Jagage postitust

Kommenteeri